BIG BAND SHOW - SWING / FUNK / FUSION

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
30 zł

 

Koncert w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura"

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II"

 

Wystąpią:
Pohjantie Junior Big Band (Finlandia)
Krzysztof Dobosiewicz - dyrygent

W programie standardy jazzowe, swingowe, Funk, Fusion

Tchnąca ożywiającym powietrzem mieszanina muzycznych stylów: jazzu, swingu, funky i fusion  zabrzmi w interpretacjach młodego zespołu z Finlandii –  Pohjantie Junior Big Band. W programie znajdą się standardy jazzowe na miarę takich hitów jak: Lester Leaps in nagrany przez Cansas City Seven Counta Basiego w 1939 roku, a przypisywany saksofoniście Lesterowi Youngowi. 
Któż nie zna słynnej piosenki Lady, Be Good George’a i Iry Gershwinów z 1924 roku, wykorzystanej później w musicalu pod tym samym tytułem, a rozsławionej następnie przez genialną Ellę Fitzgerald? Kolejny przebój, którego wysłuchamy to Sing, sing, sing z 1936 roku z muzyką i tekstem Louisa Primy. Ten synonim swingu wykonywany był często w wersjach instrumentalnych, najbardziej znany wariant rozbrzmiewał w interpretacjach Benny’ego Goodmana. 
Przypisywany Goodmanowi standard Stompin’ at the Savoy został stworzony przez Edgara Sapmsona w 1933 roku, a jego nazwa wywodzi się od słynnego harlemskiego klubu nocnego Savoy Ballroom w Nowym Jorku. Inny standard jazzowy, który będzie pieścił ucho melomanów to Jumpin at the Woodside – kompozycja po raz pierwszy zarejestrowana w 1938 roku przez Count Basie Orchestra. Przyznać wypada, że w tym przypadku to utwór rozsławił zespół. Inny hit, którego wysłuchamy to Cantaloupe Island skomponowany przez Herbiego Hancocka i nagrany na jago albumie Empyrean Isles z 1964 roku. 
W nieco inny klimat wprowadzi nas  ludowa pieśń angielska Greensleeves. Legenda głosi, że jej autorem był zakochany w Annie Boleyn Henryk VIII. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kompozycja powstała w drugiej połowie XVI wieku, odwołania do jej melodii znalazły się w komedii Wesołe kumoszki z Windsoru Williama Szekspira, wydrukowanej po raz pierwszy w 1602 roku. 
Niespodzianek będzie więcej, gdyż w programie znajdą się również inne przeboje: Prelude to a kiss, wcześniej funkcjonujący m.in. w repertuarze Billie Holiday i Duke’a Ellingtona, The Lady Is a Tramp ‒ utwór z musicalu Rodgers and Hart z 1937 roku, The Chicken – instrumentalna kompozycja w stylu funky napisana przez Pee Wee Ellisa, a spopularyzowana przez basistę  jazzowego Jaco Pastoriusa. Wieczór niespodzianek czas zacząć. 

Aneta Derkowska 
 

Fot. Tuija Hyttinen