Chopin na ludowo

Koncert
Kujawy na ludowo
Recital
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
35 zł

Wystąpi:

  • Grzegorz Niemczuk - fortepian, prowadzenie

W programie:

  • Polonez A-dur op. 40 nr 1
  • 5 Mazurków op. 6 
    Nr 1 fis-moll
    Nr 2 cis-moll
    Nr 3 E-dur
    Nr 4 es-moll
    Nr 5 C-dur 
  • Rondo c-moll op. 1 
  • Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna” 
  • Sonata b-moll op. 35
    Grave - Doppio movimento
    Scherzo
    Marsz żałobny
    Finale: Presto 
  • Polonez As-dur op. 53 

W ramach projektu EtnoPolska, mającego za zadanie przybliżyć zarówno zanikające, jak i te wciąż żywe zjawiska kultury ludowej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na cykl koncertów pod nazwą Kujawy na ludowo – opowiedziane na nowo. To ponad sto wydarzeń, a wśród nich koncerty kameralne, które zorganizujemy w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, a także koncert symfoniczny, widowisko muzyczne i recital fortepianowy. Te ostatnie odbędą się w Toruniu.  
Wydarzeniem, które z pewnością przyciągnie uwagę melomanów, będzie recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka – Chopin na ludowo. Jak mówi artysta: „Gram, by oddawać emocje, by przywoływać ducha kompozytora zawartego w jego dziele”. A na muzyce Chopina zna się bardzo dobrze – niewielu jest pianistów, którzy, tak jak on, mają w swoim repertuarze wszystkie utwory Fryderyka Chopina. Niemczuk stara się przybliżyć muzykę artysty nie tylko dzięki wykonywaniu jego kompozycji, lecz także za pomocą filmów edukacyjnych, w których przedstawia odbiorcom utwory słynnego polskiego kompozytora.
Koncert będzie wyjątkowy nie tylko przez różnorodność wykonanych utworów, lecz także dlatego, że prowadzić go będzie solista. Dzięki temu słuchacze będą mieli okazję zarówno posłuchać muzyki Chopina, jak i zapoznać się z nią od strony bardziej technicznej, skupionej szczególnie na wpływie regionalnego folkloru na dzieła kompozytora. Nie zabraknie miejsca na utwory, które dostarczają szczególnie silnych emocji, związanych z historią Polski – takich jak słynna Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”. Wedle tradycji skomponowana została na wieść o upadku powstania listopadowego. Pianista wykona również dwa równie znane polonezy – Polonez A-dur op. 40 nr 1 oraz Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny” – niezmiennie kojarzące się z polskością. Kolejnym dziełem, także rozpoznawalnym, jest Sonata b-moll op. 35 z niezapomnianym Marszem żałobnym w trzeciej części. Elementy dramatyczne przeplatają się w sonacie z lirycznymi melodiami, tworząc arcydzieło muzyki fortepianowej. Inspiracje muzyką ludową słychać szczególnie w Mazurkach op. 6. Każdy z pięciu utworów ma swój niepowtarzalny nastrój, który przenosi słuchaczy na Mazowsze, będące małą ojczyzną kompozytora. Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać jednego z młodzieńczych utworów Chopina – Ronda c-moll op. 1, utrzymanym w stylu brilliant, charakteryzującym się tym samym wirtuozerią przeplatającą się z liryczną melancholią. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024".

Fot. Anita Wąsik-Płocińska