Dziadek do orzechów / Królewski Balet Klasyczny

Balet
Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
150/120/100 zł

Razem z Królewskim Baletem Klasycznym zapraszamy w świat magii świąt Bożego Narodzenia! 20 grudnia dwukrotnie (o godz. 17:30 oraz 20:30) na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki wspólnie wystawimy Dziadka do orzechów - jeden z najpiękniejszych baletów!

Wystąpią:
Królewski Balet Klasyczny
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Rodek - dyrygent

DZIADEK DO ORZECHÓW to osadzona w bożonarodzeniowych realiach podróż do świata dziecięcej wyobraźni. Ten klasyczny balet z muzyką arcymistrza gatunku Piotra Czajkowskiego należy do ścisłego kanonu, ciesząc się niesłabnącą popularnością pomimo upływającego czasu. Warto zadać sobie pytanie, dla czego tak się dzieje? Zapewne każdy ma swoją, ze wszech miar uprawnioną odpowiedź: piękna muzyka, atmosfera świąt Bożego Narodzenia, choreograficzna maestria, czy wreszcie bogate kostiumy i scenografia. To wszystko znajdą Państwo i w realizacji Królewskiego Baletu Klasycznego, ale jest coś jeszcze, na co zwracamy baczną uwagę. DZIADEK DO ORZECHÓW to doskonała płaszczyzna międzypokoleniowych spotkań. Tutaj każde dziecko jest traktowane ze zrozumieniem i atencją godną dorosłych, a dorośli, niezależnie od wieku mają nadzwyczajną okazję by na nowo odkryć, odszukać w sobie dziecko. I tak, w świecie, który być może jak nigdy dotąd podzielił i odseparował od siebie generację nasz spektakl jawi się jako platforma integrująca nierzadko obce sobie, choć spokrewnione jednostki oraz dusze.
 
FABUŁA DZIADEK DO ORZECHÓW składa się z dwóch aktów. Główna bohaterka to Klara, która w wigilię Bożego Narodzenia obok wielu innych prezentów znajduje pod choinką drewnianego dziadka do orzechów. Zabawka bardzo przypada jej do gustu, choć poza nią nikt nie dostrzega w niej niczego godnego uwagi. Rodzina Klary jak co roku świętuje oczekiwanie na narodziny Bożej Dzieciny. Gdy zapada noc, dziewczynka zasypia w fotelu. Wtedy zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Dziadek do orzechów ożywa i ratuje Klarę atakowaną przez mysie wojsko i jego Króla. Dowodząc ołowianymi żołnierzykami brata toczy zacięty bój, który niemal przypłaca życiem. Na szczęście Klara w porę przychodzi mu z pomocą za co zostaje nagrodzona przez Królową Śniegu. W drugim akcie Dziadek do orzechów zamienia się w przystojnego księcia i zabiera Klarę do Krainy Słodyczy. Podczas wędrówki dziewczynka spotyka tajemnicze postacie, które tańczą ogniste flamenco, tradycyjny taniec rosyjski, chiński oraz taniec orientu. Wreszcie wędrowcy docierają do stolicy, gdzie Klara zostaje powitana z honorami godnymi prawdziwej księżniczki i zaproszona na bal do pałacu. Tam wraz księciem tańczy walca otoczona wirującymi kwietnymi girlandami. Niestety z nastaniem północy wszystko rozwiewa się niczym mgła, a dziewczynka budzi się w fotelu tuląc w ramionach drewnianą zabawkę.

 

„Królewski Balet Klasyczny" to zespół baletu klasycznego prowadzony przez Marcina Rolczyńskiego, tancerza, choreografa oraz reżysera wielu spektakli teatralnych. Ponad 30 osobowy zespół składa się zarówno z polskich tancerzy, którzy na co dzień współpracują z największymi zespołami w Polsce jak również artystów pochodzących z innych stron świata jak Japonia, Brazylia, Włochy , Francja itp.
Zespół prezentuje pełnometrażowe spektakle baletowe z pięknymi dekoracjami oraz baśniowymi, kolorowymi kostiumami. Spektakle Królewskiego Baletu Klasycznego charakteryzują się brawurową technika tańca klasycznego, profesjonalną grą aktorską tancerzy oraz niezapomnianą oprawą wizualną. Solistami zespołu są czołowi artyści sceny Polskiej m.in.

Dominik Senator, pierwszy solista Teatru Wielkiego w Łodzi, jako pierwszy solista zadebiutował rolą Beethovena-Człowieka w balecie „Cisza/Silence" Ivana Cavallariego z muzyką Ludwiga van Beethovena. Łodzianin, magister historii sztuki. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, kierunek okcydentalistyka i historia sztuki. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji oraz wybitnych ról solistycznych, dzięki którym zdobył uznanie krytyki i publiczności. Jego Mistrzowskie przygotowanie zaowocowało w 2021 gdy został  nominowany do XV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy tancerz (klasyka).

Alicja Bajorek - Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku taniec, specjalność pedagogika baletu. Obecnie jest solistką baletu Teatru Wielkiego w Łodzi oraz wykładowcą akademickim na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W swoim dorobku artystycznym ma wiele pierwszoplanowych. Była wielokrotną laureatką konkursów baletowych w Polsce i za granicą. Jej osiągnięcia były nagradzane stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 roku otrzymała nagrodę im. Conrada Drzewieckiego za najlepszy debiut taneczny w konkursie "Perły tańca".

Wiktor Krakowiak-Chu - łodzianin, rocznik 1989. Solista baletu i przedsiębiorca. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Społecznej Akademii Nauk – kierunek zarządzanie finansami.  Swoją edukację artystyczną kształcił pod okiem wybitnych pedagogów, m.in Romana Gorlova, Alishera Biego oraz Pranciškusa Peluritisa. Uczestnik międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów baletowych. Jeszcze będąc uczniem szkoły baletowej, był stale angażowany do współpracy z zespołem Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, z którym przez późniejsze lata był zawodowo związany (2008-2022). W sezonie artystycznym  2011/2012 oraz 2012/2013 wzpólpracuje z baletem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Aktualnie artysta realizuje się jako tancerz freelancer, biorac udział w liczych projektach w kraju i za granicą. W swoim repertuarze ma przede wszystkim role charakterystyczne, wymagające przemyślanej gry aktorskiej i niebanalnej ekspresji scenicznej. Z zamiłowania meloman, miłośnik starych mebli oraz stylu vintage. W spektaklu ,,Dziadek do Orzechów" wcieli się w Rolę Drosselmayera - tajemniczego wuja Klary oraz prowodyra jej bożonarodzeniowej, baśniowej podróży.

Valerie Ferazzino – Ukończyła szkołę w La Scala w Mediolanie w 2015 roku, następnie  kontynuowała edukację jako zawodowa w „Ukraińskiej Akademii Baletu" w Międzynarodowym Centrum Rozwoju Sztuki Choreograficznej, gdzie studiowała pod kierunkiem nauczycieli Teatru Baletu Bolszoj w Moskwie i Opery i Teatr Baletu Mołdawii. Mając zaledwie 14 lat, w 2011 roku ma pierwsze doświadczenia z klasycznymi zespołami baletowymi, tańcząc na trasach z Macedońskim Teatrem Opery i Baletu oraz Królewskim Baletem Czeskim. W trakcie studiów rozpoczyna pracę jako solistka z Sankt Petersburga Klasycznym Baletem Andrieja Batalowa biorąc udział w międzynarodowych tournée i tańcząc w najważniejszych baletach repertuaru klasycznego: Jezioro łabędzie, Śpiąca Królewna, Dziadek do orzechów, Giselle, Don Kichot. Współpracuje również z Miejskim Teatrem Opery i Baletu w Kijowie oraz Teatrem Opery i Baletu w Warnie w Bułgarii. W 2019 roku debiutuje w głównej roli Maszy w tańcu Dziadka do orzechów z Denisem Nedakiem (głównym tancerzem Teatru Opery Narodowej Ukrainy i Honorowym Artystą Ukrainy).

Alessandro Bonavita -  zawodowy tancerz, urodził się w Mediolanie, kształcił się w głównych szkołach baletowych w północnych Włoszech, takich jak Ukraińska Akademia Baletowa, Akademia Teatro la Scala i ukończył szkolenie w International Maitre de Ballet Sabrina Bosco. Karierę rozpoczął w Serbskim Teatrze Narodowym w Nowym Sadzie, gdzie został solistą, interpretując główne role solowe w repertuarze klasycznym. Gościnnie tancerz w Operze w Warnie (Bułgaria), współpracuje przy produkcji Śpiącej królewny z State Opera Rousse (Bułgaria). Rozpoczyna współpracę z Baletem Sankt Petersburga Andrieja Batalowa, gdzie wystawiał główne balety repertuaru klasycznego podczas międzynarodowych tournée po Europie. Solowy tancerz Baletu Saint Petersbourg Mariny Medvetskaya, gdzie gra główne role solowe, takie jak Książę Zygrfyd w Jeziorze Łabędzim podczas tras koncertowych na całym świecie. Obecnie pracuje jako tancerz gościnny i dyrektor artystyczny International Ballet Company.

 

Organizatorem wydarzenia jest Modern Art