Film & Tango

Koncert
Koncert kameralny
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Wstęp
40 zł

Wystapią:

  • Karolina Mikołajczyk - skrzypce
  • Iwo Jedynecki - akordeon

W programie:

  • C. Gardel - Por Una Cabeza (z filmu Zapach Kobiety)
  • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy I 1940-1972 (Pinokio-Casablanca-Deszczowa Piosenka-When I Fall in Love-Moon River-Różowa Pantera-Dobry, Zły i Brzydki-Ojciec Chrzestny)
  • A. Piazzolla - Suita Punta del Este: Introduccion (z filmu 12 Małp)
  • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy II 2002-2017 (Odlot-La La Land-Piękna i Bestia-Piraci z Karaibów)
  • A. Piazzolla - Oblivion (ścieżka dźwiękowa do filmu Henryk IV)
  • A. Piazzolla / G. Jones - Libertango / I've Seen That Face Before (z filmu Frantic)
  • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy III 1977-2001 (Gwiezdne Wojny-Indiana Jones-Lista Schindlera-American Beauty-Władca Pierścieni-Harry Potter)

 

OMÓWIENIE KONCERTU

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura na koncercie Film i Tango słuchacze będą mieli okazję wysłuchać utworów znanych z sal kinowych i to w wyjątkowym miejscu - Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Toruńska Orkiestra Symfoniczna gościła w niej niejednokrotnie, łącząc tym samym piękno muzyki i architektury. 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to zespół, który odnosi sukcesy na całym świecie. Połączenie skrzypiec i akordeonu, a także muzyczne umiejętności artystów zachwycają słuchaczy i krytyków, czego efektem były chociażby nominacje do Paszportu Polityki  w 2023 roku oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej (Iwo Jedynecki). Artyści cieszą się uznaniem takich autorytetów świata muzycznego jak Krzysztof Penderecki i Maxim Vengerov. Duet cieszy się popularnością nie tylko w Polsce - z występami gościł w 25 krajach, na 4 kontynentach, w tym jesienią 2023 w Meksyku, na Kubie, oraz ponownie w Carnegie Hall, tym razem z legendarnym kwartetem smyczkowym Kronos Quartet.

Repertuar koncertu zadowoli nie tylko fanów muzyki poważnej, lecz także amatorów kinematografii. Muzycy zagrają utwory wykorzystywane jako ścieżki dźwiękowe do znanych i lubianych filmów. W szczególności skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie. 

Tango Por Una Cabeza Carlosa Gardela znane jest przede wszystkim z filmu Zapach kobiety. Słynna scena tańca młodej kobiety i emerytowanego pułkownika poruszyła tak wielu oglądających właśnie dzięki wspaniałej muzyce. Delikatnie rozpoczynający się utwór dość szybko przekształca się w namiętne dźwięki, porywające do tańca. W repertuarze znalazł się też utwór The Hollywood Fantasy, który Wojciech Kostrzewa skomponował specjalnie dla Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego. Trzyczęściowe dzieło łączy w sobie ścieżki dźwiękowe najsłynniejszych filmów. Wprawne ucho wychwyci wśród nich melodie, m.in. Pinokia, Deszczowej Piosenki, Różowej Pantery, Ojca Chrzestnego, Piratów z Karaibów, Harry’ego Pottera czy Władcy Pierścieni. Utwory przeplatają się między sobą, tworząc spójną melodię, która przedstawia muzyczną historię współczesnego kina.

Na koncercie usłyszymy też dzieła Astora Piazzolli, króla gatunku, który sam stworzył – „nuevo tango”. To kunsztowne utwory nieprzeznaczone do tańca, a do słuchania. Nic więc dziwnego, że po jego kompozycje chętnie sięgali reżyserowie, szukając ścieżek dźwiękowych do swoich filmów. W wykonaniu duetu usłyszymy utwór Suitę Punta del Este: Introducion, która była muzycznym tłem do filmu 12 Małp, oraz Oblivion, pełniący rolę soundtracku do filmu Henryk IV. Nie może zabraknąć także słynnego Libertanga. Połączone z liryczną i mroczną kompozycją Grace Jones I’ve Seen That Face Before, stworzyły niezapomniany nastrój filmu Frantic. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna