Inauguracja 40. jubileuszowego sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Koncert
Dyrygent - rezydent
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki

Inauguracja to przede wszystkim obietnica tego, co czeka nas w wydarzeniach, które poprzedza. Charakter uroczystości rozpoczęcia czterdziestego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej będzie szczególnie podniosły, co zaakcentowane zostało przez organizatorów specjalnie wybranym programem i zaproszeniem do współpracy utalentowanego pianisty.

Wystąpią:
Marian Sobula – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent
Radosław Droń – asystent dyrygenta

W programie:
S. Moniuszko – Uwertura do opery Halka
L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
I. J. Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op. 17

 

Na powitanie zaprezentowana zostanie uwertura, napisana przez Stanisława Moniuszkę jako część opery Halka. Chociaż uwertura ta jest częścią większej całości, ze względu na swoją kompozycję może być wykonywana jako samodzielny utwór (pod względem konstrukcji formalnej tworzy bowiem zamkniętą całość). Uwertura do opery Halka jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów kompozytora, czemu nie trudno się dziwić, biorąc pod uwagę magiczny charakter tej kompozycji. Wypełniona jest ona niezwykle silnym ładunkiem dramatycznym, który porusza serce każdego słuchacza.

Po wstępie musi nastąpić rozwinięcie. W przypadku koncertowego „rozwinięcia” zaprezentowany zostanie widzom Koncert fortepianowy a-moll op.17 Ignacego Jana Paderewskiego. Do jego wykonania Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła gościa specjalnego – Mariana Sobulę. Podczas tego koncertu rozbrzmiewać będą tematy przepełnione serdecznością, poetyczną romantycznością i wielką namiętnością, która triumfalnie dominuje w finale kompozycji. Najpopularniejszy koncert fortepianowy w wykonaniu laureata najwyższych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych na pewno dostarczy każdemu uczestnikowi wydarzenia niezapomnianych przeżyć.

Po oczyszczającym i uwznioślającym rozwinięciu, nadejdzie czas na wielki finał. Zakończeniem tegorocznej inauguracji sezonu będzie V Symfonia c-moll op. 67 autorstwa Ludwika van Beethovena. Symfonia ta jest doskonale znana każdemu melomanowi, ale jej znajomością pochwalić się mogą również osoby, które na co dzień nie wykazują zainteresowania muzyką klasyczną. V Symfonia Beethovena to kompozycja, która stała się nieodzownym elementem naszej kultury. Z tego też względu fragmenty partytury wykorzystywane są w różnych materiałach – często słyszymy je, np. w ścieżce dźwiękowej filmu. Interpretacja, która zostanie zaprezentowana 14 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki z całą pewnością będzie doświadczeniem zapadającym w pamięć i wzbudzającym dreszcze uniesienia na samo jego wspomnienie. 

Inauguracja 40. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej to wydarzenie z precyzyjnie rozplanowaną historią. Historia ta z pewnością stanie się wzniosłą inspiracją, z której – zarówno artyści, jak i widzowie – będą czerpać podczas całego sezonu!


Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”