Inauguracja 43. sezonu artystycznego

Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy

Marek Wakarecy In Memoriam

Jubileusz 100-lecia Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego


Część muzycznego wieczoru wypełnią dźwięki VI Symfonii Piotra Czajkowskiego. Sam kompozytor określił ją jako „najlepszą kompozycję” napisaną w swoim życiu. Dopełnią go kompozycje współczesnych kompozytorów polskich – Piotra Mossa i Sławomira Czarneckiego. Oba dzieła łączy fakt, iż zostały napisane za zamówienie. 

Wystąpią:
Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Jakub Jakowicz - skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Gabriela Ułanowska - prowadzenie

W programie:
P. Moss - Hommage à Toruń
S. Czarnecki - Concerto liliowe
P. Czajkowski - VI Symfonia h-moll op. 74 "Patetyczna"

"Hommage à Toruń powstał na zamówienie Dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - Pawła Dudzika oraz Mirosława Jacka Błaszczyka. Powstał specjalnie, by otworzyć nową salę koncertową w mieście, w którym ukończyłem i podstawową i średnią szkołę muzyczną, w mieście, gdzie od najmłodszych lat chodziłem na koncerty do Dworu Artusa, w mieście, gdzie w „Baju Pomorskim” zadebiutowałem jako kompozytor muzyki teatralnej... Powierzenie mi skomponowania tego utworu było dla mnie zaszczytem, ale  jednocześnie bardzo trudnym zadaniem. Postanowiłem napisać utwór, w którym, jak w kalejdoskopie, przesuwać się będą obrazy moich toruńskich wspomnień, zachwytów, może i pierwszych klęsk... Hommage à Toruń będzie więc sentymentalnym spacerem po Toruniu, gdzie np. piękno toruńskiej architektury ewokowane jest cytatami z takich kompozytorów jak Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka czy … Perotinus." - PIOTR MOSS


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.