Inauguracja Festiwalu

Koncert
Festiwal i Konkurs skrzypcowy
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
30/40 zł

Festiwal rozpocznie się wyjątkowym koncertem z udziałem Soyoung Yoon – laureatki jednego z najważniejszych konkursów skrzypcowych świata – Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego z 2011 roku. Solistka zaprezentuje toruńskiej publiczności mistrzowskie wykonanie Koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa. Dodatkowo, w walentynkowy nastrój wprowadzi Uwertura – fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi Dyrektor Artystyczny Festiwalu oraz członek Jury Konkursu – Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Wystąpią:
Soyoung Yoon - skrzypce
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Urszula Guźlecka - wprowadzenie

W programie:
L. van Beethoven - Uwertura Egmont op.84
P. Czajkowski - Uwertura - fantazja b-moll "Romeo i Julia"
J. Sibelius - Koncert skrzypcowy d-moll op. 47

Beethoven z wielką radością przystąpił do zlecenia napisania muzyki do tragedii Goethego Egmont. Był wielbicielem talentu wielkiego niemieckiego poety jak i samego dzieła literackiego. Z dziesięcioczęściowego dzieła najcenniejszymi fragmentami są Pieśń Klärchen i Larghetto oraz wieńcząca dzieło, skomponowana na specjalne życzenie Goethego, tzw. Symfonia zwycięstwa. Jako samodzielny utwór próbę czasu przetrwała właśnie uwertura często wykonywana na koncertach. Nieprzyjemne, groźnie brzmiące akordy wstępne, pełne emocji i subtelnych dźwięków Allegro, znakomicie gloryfikują dumną postać bohatera ginącego za wolność swego narodu.

Muzyka Piotra Czajkowskiego jest przepełniona poetyczną ekspresją i melancholijnym liryzmem. Także w Szekspirze kompozytor odnalazł ton romantyczny – wielkiej pasji i wielkiej tragedii. Utwór rodził się w bólach. Jego pierwotna wersja przyjęta została dość chłodno. Dopiero w kolejnych rewizjach (1870, 1880), wykuła się ta postać, jaką znamy dziś – zachwycająca wyrazistością tematów i siłą narracji. Słyszymy jak dzieje zwaśnionych rodów stopniowo ogarniają i niszczą temat miłości, początkowo niezmącony nawet cieniem tragizmu.

Napisany w 1903 roku, a w dwa lata później przeredagowany koncert skomponowany jest w najbardziej charakterystycznym dla Sibeliusa stylu. Kompozytor łączy w nim szeroki rapsodyczny zakrój z melancholijnym liryzmem wykorzystując obficie przetworzone artystycznie elementy fińskiego folkloru muzycznego. Koncert zyskał wielką popularność do czego przyczyniła się efektownie napisana partia solowa (Sibelius był dobrym skrzypkiem) oraz przejrzysty akompaniament stanowiący dobrze przemyślane tło.


Wygranie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku otworzyło Soyoung Yoon drogę do międzynarodowej kariery. Od tego czasu skrzypaczka występuje na całym świecie, grając recitale i koncerty z orkiestrami. Soyoung Yoon rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat pięciu i szybko stała się gwiazdą w swojej ojczyźnie, Korei Południowej. Wygrała liczne krajowe konkursy m.in. Konkurs Muzyczny w Chun-chu, Konkurs w Seulu, Konkurs dla Młodych Muzyków w Seulu i otrzymała nagrodę Unpa Music Award. Soyoung Yoon jest artystką sceny światowej, ujmuje publiczność i muzyków swoimi hipnotyzującymi występami. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień na najlepszych międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. na Indianapolis International Violin Competition (2010), Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) i Konkursie Czajkowskiego w Moskwie (2007). Soyoung swoją pierwszą ważną nagrodę zdobyła na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Yehudi Menuhina w 2002 roku, gdzie jury przyznało jej pierwsze miejsce. Rok później została najmłodszą skrzypaczką, która zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Kulen Kampff” w Kolonii. W tym samym roku artystka zakwalifikowała się do finału Międzynarodowego Konkursu w Hanowerze (2003). Rok 2005 obfitował w sukcesy tej znakomitej skrzypaczki – wygrała Międzynarodowy Konkurs Tibora Vargi, na którym otrzymała również nagrodę specjalną Bartoka. Towarzystwo Muzyczne w Korei uznało Soyoung Yoon za najlepszą debiutującą artystką. W roku 2007 Soyoung zdobyła Grand Prix na Konkursie Davida Ojstracha, zdobywając również nagrodę Virtuoso Special Prize i Lutoslawski Society Special Prize.
Skrzypaczka nagrywa audycje dla stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. wzięła udział w dokumentalnym programie telewizji WDR : “Der Weg des Meistergeiger”
Soyoung gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z roku 1773.


Koncert objęty jest patronatem przez Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka.