Inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego

Koncert
Festiwal i Konkurs skrzypcowy
Data
Miejsce
Sala Wielka Dworu Artusa
Wstęp
20/30 zł

Tradycyjnie już Konkurs Skrzypcowy zainaugurowany będzie koncertem, w którym wystąpi przewodniczący Jury. W tej edycji jest to światowej sławy artysta – prof. Konstanty Andrzej Kulka. Towarzyszyć mu będą równie wybitni muzycy: prof. Andrzej Gębski i prof. Andrzej Wróbel. Na koncercie pojawią się również wszyscy uczestnicy Konkursu oraz członkowie Jury.

Wystąpią:
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Andrzej Gębski - skrzypce
Andrzej Wróbel - wiolonczela
Piotr Matwiejczuk - prowadzenie

W programie:
K. Lipiński - Trio A-dur op. 12
K. Lipiński - Fantazja na motywach z opery „Krakowiacy i Górale" Jana Stefaniego op. 33
K. Lipiński - Wariacje na tematy z opery „Kopciuszek" Gioacchino Rossiniego op. 10
oraz Adam Siebers - skrzypce (prawykonanie utworu „Kep" - kompozytor: Tomasz Citak)

Karol Lipiński (1790-1861) w muzycznym świecie zasłynął przede wszystkim jako skrzypek-wirtuoz i kompozytor. Swą sławę kompozytorską ugruntował przede wszystkim utworami skrzypcowymi, które zdominowały jego twórczość muzyczną innego rodzaju. Najczęściej Lipiński komponował repertuar na własny użytek. Nie bez powodu więc wiele utworów przewidział na skrzypce solo, a w przypadku dzieł przeznaczonych na większą obsadę wykonawczą skrzypcom powierzał pierwszoplanową rolę. Z wielkim powodzeniem koncertował w kraju i za granicą, wykonując utwory własne i innych kompozytorów. W 1818 roku zmierzył się dwukrotnie podczas wspólnego koncertowania z Niccoló Paganinim. Uznano wówczas Lipińskiego za wirtuoza równego — niedoścignionemu w opinii większości słuchaczy i krytyków — Paganiniemu. Współcześni podkreślali wyjątkową czystość intonacji w grze Lipińskiego oraz umiejętność operowania wielkim, głębokim i pełnym wibracji tonem; ta szczególna zdolność wiązała się prawdopodobnie z faktem, że Lipiński grał początkowo — z niemałym zresztą powodzeniem — na wiolonczeli.
Dla skrzypków utwory Karola Lipińskiego są rzadko wykonywane a to przez wysoki współczynnik trudności. Trio A-dur op. 12 utwór na dwoje skrzypiec i wiolonczelę dedykowany został księciu Nikołajowi Golicynowi - wiolonczeliście, stąd nie dziwi wirtuozeria w stylu brillant zarówno partii pierwszych skrzypiec, pisanej przez Lipińskiego z myślą o własnych umiejętnościach, jak i wiolonczeli, skomponowanej dla adresata dedykacji. Kolejny utwór Fantazja na motywach opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego op. 33. została zainspirowana pierwszą polską operą narodową. Oparty na wielu motywach ludowych, przez Lipińskiego został okraszony niezliczonymi wirtuozowskimi fragmentami W Wariacjach na tematy z opery „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego op.10. bardzo często stosuje z kolei przemienność oktaw ze skrajnie trudnymi dla skrzypka prymami jak np. w piątej wariacji.


Konstanty Andrzej Kulka - studiował grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem Stefana Hermana (dyplom z wyróżnieniem w 1971). Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do międzynarodowej kariery otworzył mu w 1964 r. Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium (I nagroda). Od 1966 r. artysta koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii oraz Australii) ‒ zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Conertgebouw Amsterdam, Minneapolis Symphony Orchestra, Leningradzkej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Flandrii, Berlinie, Pradze, Barcelonie, Brighton, Warszawie. Szczególne miejsce w tournées artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Od 1968 r. występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek Kwartetu fortepianowego Polskiego Radia i Telewizji (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim). Konstanty Andrzej Kulka ma na koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wytwórni Polskie Nagrania. Nagrywa również dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Ważne miejsce w repertuarze artysty zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. I Koncertu skrzypcowego), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika. Konstanty Andrzej Kulka prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną ‒ od 1994 jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie jednocześnie kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych. Otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za „wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą”, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.

Andrzej Gębski – skrzypek – solista, kameralista; studia wiolinistyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Wolfganga Marschnera oraz w zakresie kameralistyki u Krystyny Makowskiej – Ławrynowicz i Andrzeja Wróbla. Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Łodzi, Krakowie i Paryżu. Artysta jest propagatorem muzyki polskiej, dokonał 54 prawykonań i nagrań archiwalnych dla PRiTV utworów skrzypcowych współczesnych kompozytorów polskich. Od 1998 r. zajmuje się również pracą dydaktyczną i od 2011 r. jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ponadto Andrzej Gębski prowadzi klasę skrzypiec podczas Międzynarodowych Kursów w Łańcucie, Akademii Smyczkowej w Goch (Niemcy) , a także warsztaty muzyczne „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci” skupiającego najzdolniejszą młodzież muzyczną kraju. Za osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne był wielokrotnie nagradzany m.in.: Nagrodą Specjalną oraz Nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotnie Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz , Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”, oraz Medalem UMFC i Medalem Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego.

Andrzej Wróbel - ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1972 roku. W latach 1972/73 pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej. Od 1972 do 1985 był koncertmistrzem w Warszawskiej Operze Kameralnej. Wraz z Jerzym Maksymiukiem założył Polską Orkiestrę Kameralną, a w roku 1986 zespół kameralny „Camerata Vistula”, który do tej pory jest przez niego kierowany. Oprócz działalności kameralistycznej Andrzej Wróbel prowadzi także działalność solistyczną. Zrobił liczne opracowania na zespół kameralny, z czego najistotniejsze, to pierwsze od czasów Chopina wersje kameralne wszystkich utworów Chopina na fortepian i orkiestrę. Opracował na orkiestrę smyczkową 6 epigrafów antycznych C. Debussy’ego (późniejsza wersja na sekstet smyczkowy). W 2003 roku zorganizował I Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, w kolejnym roku (2004) był organizatorem jego drugiej edycji.