Koncert kameralny - Erlendis Quartet

Koncert
Cztery struny świata
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
30 zł - normalny, 20 zł - ulgowy

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym projektu Cztery Struny Świata

Polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania został najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. Uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą specjalną "Weekend gitarowy"
szczegóły: https://tos.art.pl/news/oferta-specjalna-weekend-gitarowy-25-26022022

Wystąpi:
Erlendis Quartet - kwartet gitarowy w składzie:
Anna Chorążyczewska
Adrian Furmankiewicz
Wojciech Jurkiewicz
Karol Mruk

W programie:
A. Dworzak - Tańce słowiańskie:
- Dumka op. 72 nr 2 
- Furiant op. 46 nr 8 
C. Nielsen - Pięć utworów na fortepian op. 3: 
- I. Melodia ludowa
- II. Humoreska  
I. J. Paderewski:
- Nokturn op. 16 nr 4 
- Album Tatrzańskie op. 12, cz. VI 
W. A. Mozart - Divertimento D-dur KV 136
E. Lecuona - Malaguena Suity Andaluzyjskiej 

Koncert bez przerwy. Czas trwania koncertu ok. 70 minut

W ramach projektu Cztery struny świata Toruńska Orkiestra Symfoniczna do współpracy zaprosiła znakomity kwartet gitarowy o międzynarodowej sławie – Erlendis Quartet. W języku islandzkim erlendis oznacza poza granicami, co znakomicie znajduje swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej, nie tylko muzycznej wyobraźni. 
Zapraszamy na dwa wieczory – kameralny i symfoniczny, w trakcie których zespół zaprezentuje znakomity, przebojowy repertuar solo (25 lutego) oraz z orkiestrą (26 lutego) 

W trakcie wieczoru kameralnego zespół wykona różnorodny repertuar zaaranżowany specjalnie na kwartet gitarowy.
Koncert rozpoczną dwa utwory spośród Tańców słowiańskich A. Dvořáka. To właśnie te cykle utorowały kompozytorowi drogę do sławy. Podczas koncertu usłyszymy wyjątkowe bogactwo melodii i rytmów ukraińskiej Dumki oraz czeskiego Furianta.
Erlendis Quartet pokusi się także o zaprezentowanie aranżacji fortepianowych impresji. Będą to dwie pierwsze kompozycje ze zbioru Pięciu utworów fortepianowych op. 3 duńskiego kompozytora - C. Nielsena: Melodia ludowa i Humoreska, kontrastujące ze sobą, uwidaczniające niesamowitą zdolność kompozytora w posługiwaniu się artykulacją oraz zdobieniami.
Kontynuacją aranżacji dzieł fortepianowych są dwie spośród kompozycji I. J. Paderewskiego.
Pierwsza z nich to Nokturn B-dur op. 16 nr 4, którego aranżacja powstała na potrzeby udziału zespołu w Międzynarodowym Festiwalu Paderewskiego w Warszawie. Wersja ta na tyle się tam spodobała, że zespół postanowił włączyć to dzieło do swojego stałego repertuaru.
Zafascynowany Podhalem Paderewski stworzył także Album Tatrzańskie op. 12 z którego usłyszymy część VI, ostatnią w całym cyklu. Tematy w tym fragmencie, kompozytor opracowuje w humorystyczny sposób, wydobywając ich żartobliwy charakter. Korzysta oczywiście z oryginalnego folkloru góralskiego i dzięki agogice – w tym wypadku częstym zmianom tempa, podkreśla wesoły i lekki nastrój części.
Kompozycja geniusza z Salzburga, W.A. Mozarta, Divertimento D-dur KV 136 stała się, zresztą jak cała twórczość tego kompozytora, bardzo bliska sercu wszystkich członków zespołu już w toku ich edukacji. Współpraca z wybitnymi interpretatorami jego muzyki zaowocowała znakomitą aranżacją wspomnianego Divertimenta, które skomponowane zostało przez Mozarta na kwartet smyczkowy, na potrzeby jednego z wieczorów muzycznych, które odbywały się w domach czołowych mieszkańców Salzburga.
Na zakończenie zabrzmi słynna Malaguena z Suity Andaluzyjskiej, E. Lecuona. Szósta, ostatnia część wspomnianej suity, sławę zyskała dzięki dodaniu do niej tekstu, stając się tym samym popularnym standardem jazzowym, granym także przez orkiestry i big bandy na całym świecie.


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.