Koncert kameralny - Księżycowe melodie

Koncert
Zobaczyć muzykę
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
15 zł

Koncert z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (1473-1543)

Ważne informacje: 

 • koncerty odbędą się w wyciemnionej sali,
 • z uwagi na specyfikę wydarzeń w ramach projektu prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem koncertu; osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę koncertową,
 • koncerty z audiodeskrypcją umożliwiającą osobom z dysfunkcją wzroku pełny odbiór i uczestniczenie w koncertach; za jej pomocą opisywane będą wszystkie elementy obrazu m.in.: przebieg koncertu, układ orkiestry na scenie; 
 • przed każdym z koncertów odbędą się wycieczki z przewodnikiem po CKK Jordanki dla osób z niepełnosprawnością wzroku (obowiązują wcześniejsze zapisy).
 • Koordynator ds. dostępności
  Katarzyna Olszewska
  tel.:+48 56 644 83 01
  kom.: +48 790 206 810
  k [dot] olszewskaattos [dot] art [dot] pl

W programie:
L. van Beethoven - Sonata fortepianowa cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa 
F. Chopin - I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, cz. II Romance: Larghetto 
C. Debussy - Światło księżyca z Suite Bergamasque 
S. Moniuszko - Aria z kurantem z opery Straszny Dwór 
I. J. Paderewski - Menuet G-dur op. 14 nr 1 z cyklu Humoreski koncertowe
W. Kilar - Walc z filmu Ziemia obiecana (oprac. W. Waleczek)
H. Mancini - Moon River (oprac. W. Waleczek)
G. Miller - Moonlight Serenade (oprac. W. Waleczek)
K. Pawłowski - Copernicus. Gaudium Reperiendi
*utwór skomponowany w roku 2022 na zamówienie Wojciecha Waleczka

Wystąpi:
Wojciech Waleczek - fortepian

Gabriela Ułanowska - prowadzenie

Podczas kwietniowego koncertu, nawiązując do niedawnych obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, skupimy swoją uwagę na subtelnym pięknie Wszechświata ukazanym przez pryzmat ludzkiej emocjonalności. Klamrą kompozycyjną spotkania stanie się księżycowy blask: srebrzyste światło muzyki stworzy wyjątkową, kameralną atmosferę pozwalającą na zgłębienie tajemnic ludzkich przeżyć i zanurzenie się we własnym, na co dzień skąpanym w nieprzeniknionej nocy wnętrzu.

Wspólnie odkryjemy, że uroda kosmicznej rzeczywistości tkwi nie tylko w różnorodności zachodzących w niej zjawisk – podczas muzycznego spotkania przez cały czas pozostaniemy blisko osobistych doświadczeń kompozytorów, których siła wyniosła ich utwory do rangi prawdziwych dzieł sztuki. Wysłuchają Państwo dzieł stanowiących apoteozę nocnego nieba, przepełnionych subtelnością i delikatnością miłosnego wyznania, a także melancholijną nastrojowością. Nie zabraknie również dźwiękowych obrazów nocnego czuwania, elementów impresjonizmu oraz motywów patriotycznych, owocu tworzenia „ku pokrzepieniu serc” w bardzo niekorzystnym dla naszej ojczyzny okresie historycznym. Poetyczność tych utworów, często przekraczających tradycyjne normy gatunkowe, poszukujących nowych środków wyrazu, świadczy o ogromnej wrażliwości twórców i muzycznym bogactwie tych kompozycji. Wierzymy, że w tej podróży przez zadziwiające kosmiczne otchłanie i wewnętrzne światy ludzkiej duszy skąpane w księżycowym świetle, nie tylko uaktywnimy alternatywne ścieżki poznania, lecz także usłyszymy legendarną muzykę sfer niebieskich.