Koncert kameralny - Niesamowita codzienność

Koncert
Zobaczyć muzykę
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
15 zł

Wydarzenie w ramach cyklu koncertów w ciemności pt. "Zobaczyć muzykę"

W programie:

A. Vivaldi - Koncert nr 1 E-dur Wiosna RV 269 (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski) 
F. Chopin - Preludium Des‐dur op. 28 nr 15 Deszczowe (oprac. Anna Pankowska vel Jankowska)
C. Debussy – Światło księżyca z Suite bergamasque (oprac. ACh Duo) 
C. Debussy -  Ślady na śniegu (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
C. Debussy – Dziewczyna o włosach jak len (oprac. Aleksander Pankowski vel Jankowski)
A. Ferrante - Dimenticata luna
J. M. Cortes – Graelsia 
H. Reuning – Suita nr 1 

Wystąpi:

ACh Duo w składzie:
Aleksander Pankowski vel Jankowski - gitara
Noemi Hańczyk - harfa
Gabriela Ułanowska - prowadzenie

Ważne informacje: 

 • koncerty odbędą się w całkowitej ciemności, przy nutach oświetlanych jedynie lampką pulpitową, 
 • z uwagi na specyfikę wydarzeń w ramach projektu prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem koncertu; osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę koncertową,
 • koncerty z audiodeskrypcją przedstawioną przez osobę prowadzącą ze sceny; za jej pomocą opisywane będą wszystkie elementy obrazu m.in.: przebieg koncertu; 
 • przed każdym z koncertów odbędą się wycieczki z przewodnikiem po CKK Jordanki dla osób z niepełnosprawnością wzroku (obowiązują wcześniejsze zapisy).
 • Koordynator ds. dostępności
  Katarzyna Olszewska
  tel.:+48 56 644 83 01
  kom.: +48 790 206 810
  k [dot] olszewskaattos [dot] art [dot] pl

Więcej szczegółów: https://www.tos.art.pl/page/zobaczyc-muzyke

Opis koncertu

Następne spotkanie z cyklu poświęcone zostanie zjawiskom naszej codzienności, których niepowtarzalności i ukrytego piękna często nie doceniamy pochłonięci wyzwaniami, przed którymi stajemy każdego dnia. Gdy zgasną światła, wygasimy zmysł wzroku i ożywimy wyobraźnię, by następnie wspólnie zanurzyć się w muzycznej kontemplacji chwili i jej przemijającej urody. Wierzymy, że ta podróż przez migotliwość rzeczywistości umożliwi Państwu docenienie ogromu cudu kryjącego się w każdej rzeczy, a świat zwyczajnych spraw już nigdy nie wyda się tak szary, jak wcześniej. 

Utwory, których Państwo wysłuchają, stworzone zostały przez najwybitniejszych kompozytorów i sprawnie oddają nie tylko bogactwo wszystkich elementów rzeczywistości, ale przede wszystkim zawarty w nich nastrój. Dzieła te nie są prostym przeniesieniem poszczególnych fragmentów codzienności na muzyczne tworzywo: kompozycje pozwalają dotrzeć również do własnego, osobistego doświadczenia poszczególnych zjawisk. Wiele uwagi poświęcimy naturze i nieustannie zachodzącym w niej przemianom: wspólnie usłyszymy wiosenny śpiew ptaków, poczujemy dotyk ciepłego, letniego deszczu na skórze, znajdziemy się w samym centrum jesiennego zamierania. Pojawi się utwór znanego, polskiego kompozytora, którego preludium po wielu latach otrzymało miano „deszczowego” – z pewnością nazwę tę zawdzięcza charakterystycznej budowie, sprawnie łączącej spokój i harmonię melodii z ponurymi brzmieniami, jakby niejasnym przeczuciem smutku. Nie zabraknie również dzieł znanego impresjonisty, w których ogromną rolę odgrywa próba oddania aury poszczególnych scen i chwilowości obrazu. Słuchacze z pewnością zachwycą się nocną scenerią rozświetloną blaskiem księżycowego światła. Odkryją bogactwo muzycznych znaczeń i subtelną melancholię w śnieżnym pejzażu, a wrażenie samotności wzbudzą w nich pozostawione na śniegu ślady wędrowca. Zadziwią się również prostotą harmonii i delikatnością brzmienia przechodzącego w liryzm w muzycznym portrecie dziewczyny i jej pięknych włosów. Uchylając rąbka tajemnicy, zdradzamy, że w repertuarze znajdą się również inne dzieła eksplorujące obraz srebrnego globu na skąpanym w gwiezdnym blasku niebie, co z pewnością idealnie wpisze się w kameralną atmosferę wieczornego spotkania. 

Kamila Pawełoszek