Mickiewicz - Stasiuk - Więckiewicz – Haydamaky

Koncert
Póki Polska żyje w nas
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
80 zł - normalny, 70 zł - ulgowy

Koncert odbędzie się w ramach projektu "Póki Polska żyje w nas"

Mickiewicz - Stasiuk - Więckiewicz – Haydamaky

Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka pieniężna na cele pomocowe organizowana przez fundację "Feniks Fundacja" 
Zebrane środki zostaną przeznaczone na racje żywnościowe dla najbardziej potrzebujących obywateli w Ukrainie.

Wystąpią:
Andrzej Stasiuk - recytacja
Robert Więckiewicz – recytacja
zespół Haydamaky (Ukraina)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Andrzej Borzym jr – dyrygent
Karol Furtak - prowadzenie

W programie: prezentacja ponadczasowych tekstów Adama Mickiewicza (m.in.: Sonety Krymskie, Reduta Ordona, Dziady, Konrad Wallenrod).

Mickiewicz, Stasiuk, Więckiewicz, Haydamaky, Toruńska Orkiestra Symfoniczna – mieszanka wybuchowa, ryzykowna, każąca słuchaczowi otworzyć uszy i słuchać. Mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec pochłonął nie tylko Adasia Miałczyńskiego w Dniu Świra, wciągnął także Andrzeja Stasiuka i muzyków kapeli z Kijowa. Na pomysł nagrania Stepów Akermańskich ukraińska formacja wpadła w 2016 roku. Urzeczeni sonetem muzycy pojechali nawet do Białogrodu nad Dniestrem (niegdysiejszego Akermanu) i pojawił wtedy się problem. W jakim stylu wykonywać tę poezję? Próbując odpowiedzieć na to pytanie zespół skontaktował się z człowiekiem, który doskonale czuje wibracje słowa – z Andrzejem Stasiukiem, który nie tylko doradził muzykom jak śpiewać Mickiewicza, ale sam swoim przyjemnym w barwie barytonem zasilił szeregi kapeli. Dlaczego Mickiewicz? Oleksandr Jarmoła – wokalista zespołu Haydamaky mówił: „W stronę twórczości Adama Mickiewicza pchnęła nas rozmowa z przyjacielem zespołu, Waldkiem Suliszem, dyrektorem Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. Zaintrygowani sięgnęliśmy do ukraińskich tłumaczeń, starych, sprzed pół wieku. Nie znajdując w tym natchnienia, sięgnęliśmy po oryginał i stało się: język Mickiewicza od razu zaczął nam w głowach malować obrazy muzyczne. To było to!”. Andrzej Stasiuk dodał: „Trochę też dlatego, żeby Mickiewicz nie zardzewiał, nie strupieszał. Najszybciej przecież umierają lektury obowiązkowe. A mam wrażenie, że mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec wciąż zachowuje swoją niebywałą siłę”. Podczas koncertu zabrzmią utwory wykorzystujące teksty ze zbioru Sonety Krymskie, w muzycznym opracowaniu powróci też Reduta Ordona, fragmenty Dziadów, Konrada Wallenroda i Liryków Lozańskich także we współczesnych ukraińskich tłumaczeniach Jurija Andruchowycza i Serhija Żadana.  

dr Aneta Derkowska


HAYDAMAKY - ukraiński zespół folk rockowy, grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Haydamaky mają za sobą udaną współpracę z polskimi artystami. Nagrywali z Grabażem, Maleńczukiem, Vavamuffin, Bednarkiem i wieloma innymi muzykami. Ich album nagrany wspólnie z VooVoo otrzymał statut złotej płyty i nominację do Fryderyków w 2010 roku. Zespół uzyskał również 7. miejsce na World Chart Music Europe w Radiu BBC.