Muzyka Rzeki vol. 1: Chopin / Schumann

Koncert plenerowy
Nova Muzyka i Architektura
Recital
Data
Miejsce
Scena Letnia na Bulwarze Filadelfijskim
Wstęp
Wstęp wolny

Wystąpi:

  • Liu Yuhang (Chiny) – fortepian
    Nagroda pozaregulaminowa TOS przyznana na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie
  • Sara Watrak - prowadzenie

W programie: 

  • F. Chopin - Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22
  • F. Chopin - Scherzo nr 2 b-moll op. 31
  • F. Chopin - Ballada f-moll op. 52
  • R. Schumann - Karnawał op. 9

 

Letnie koncerty są o tyle niezwykłe, że z powodu ciepłej temperatury i, zazwyczaj, pięknej pogody, mogą odbywać się w plenerze. Pozwala to na dostrzeżenie harmonii, która wytwarza się między muzyką i naturą. Dlatego wyjątkowy będzie recital fortepianowy Yuhanga Liu, którego melomanii będą mogli wysłuchać na Scenie Letniej na Bulwarze Filadelfijskim. Pianista zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Koncert odbywa się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. 

Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22 Chopina swoim melodyjnym początkiem idealnie wpasuje się w rytm fal rzeki, delikatnie poruszanych przez wiatr. Druga część utworu, mająca formę poloneza, zaskakuje bardziej nagłymi brzmieniami. Scherzo nr 2 b-moll op. 31 Chopina przyciąga uwagę  pierwszymi dramatycznymi nutami, które stopniowo łagodnieją, by zachwycić słuchaczy swoją łagodnością. Nic dziwnego, że przez współczesnych kompozytorowi utwór został porównany do poematów Byrona. Ostatnia ballada napisana przez Chopina – Ballada f-moll op. 52 – uderza swoją tajemniczością, która otula słuchaczy i zachęca do zatopienia się w melodii. 

Podczas koncertu wysłuchamy też Karnawału op. 9 Roberta Schumanna. Utwór to forma muzycznej zabawy. Kompozytor podzielił go na 21 części. Tytuł każdej odnosi się do jednego ze znajomych kompozytora lub imienia postaci z comedii dell’arte. Lekkość linii melodycznej i radosne brzmienie idealnie oddaje atmosferę lipcowych wieczorów i powinno wprawić słuchaczy w wakacyjny nastrój.  

Yuhang Liu

Urodził się 13 września 2001 r. w Jining, w prowincji Shandong. Gry na fortepianie zaczął się uczyć w wieku trzech lat u Ye Haolina – zdobywcy złotych medali w prowincji Shandong i w Chinach.

W wieku dziewięciu lat wyjechał do Pekinu, aby rozpocząć naukę w klasie fortepianu profesora Zhanga Jina, profesora Chen Yunjie i profesora Zhou Yinga. Ukończył szkołę podstawową oraz gimnazjum przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym. Zdobył drugie miejsce w IV Chińskim Konkursie Pianistycznym "Cadenza Cup" w 2011 roku oraz w XII Chińskim Konkursie Pianistycznym "Xinghai Cup".

W 2016 roku rozpoczął studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu profesor Alicji Kledzik oraz dra Piotra Żukowskiego. Od 2020 roku kontynuował naukę na studiach magisterskich. Obecnie pracuje nad doktoratem w klasie prof. Alicji Kledzik. 

Został laureatem licznych międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Krystiana Tkaczewskiego w 2017 (3 miejsce), Danubia Talents Liszt International Piano Competition w Rzymie (2 miejsce), Intenational Music Competition Bonn “Grand Prize Virtuoso" (1 miejsce), II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tarnowie w 2022 roku, a także VII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie (1 miejsce).

Koncertował zarówno w kraju, jak i za granicą: w Pekinie, Szanghaju, Jinan, Changchun, Jingdezhen, Shijiazhuang, Ningbo, Katowicach, Poznaniu, Bonn, Łodzi, Berlinie czy Wiedniu. Odbył tournée po Chinach z koncertami lisztowskimi i uczestniczył w wydarzeniach związanych z 70 świętem narodowym Chin, otrzymując uznanie lokalnych mediów. Poprowadził również kilka kursów mistrzowskich, doskonaląc tym samym swoje umiejętności pedagogiczne.

Toruński recital jest nagrodą dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego, którą artysta zdobył na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna