Na ludową nutę | Palcem po partyturze

Koncert
Palcem po partyturze
Dla dzieci
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
20 zł - dziecko, 30 zł - dorosły

Koncert odbywa się w ramach projektu "Palcem po partyturze"

 

Nowy rok szkolny, a zarazem nasz nowy sezon artystyczny zaczniemy z ludowym przytupem, a tematem przewodnim będzie polska kultura.  Poznamy podstawowe kroki polskich tańców narodowych, usłyszymy tradycyjny śpiew oraz charakterystyczne instrumenty muzyczne, użytkowane przez kapele ludowe.
W roli głównej zaprezentuje się folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „MŁODY TORUŃ”, skupiający dzieci i młodzież z toruńskich szkół podstawowych, średnich oraz studentów uczelni wyższych.

Wystąpi:
Zespół Pieśni i Tańca "Młody Toruń" z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu

W programie polskie tańce ludowe i narodowe.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń” to zespół folklorystyczny skupiający dzieci i młodzież z toruńskich szkół podstawowych, średnich oraz studentów uczelni wyższych. Zespół powstał wiosną 1964 roku. Bogata i ciekawa jest historia „Młodego Torunia”, wypełniona przede wszystkim tysiącami systematycznie odbywanych prób, koncertami, obozami szkoleniowo-wypoczynkowymi, imprezami wewnątrz zespołowymi, uczestnictwem w przeglądach, konkursach, festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. To również prawie 50 artystycznych wypraw zagranicznych! To także mnóstwo nagród i wyróżnień, w tym najbardziej znaczące dla zespołu medale: „Zasłużony dla Torunia”, „Zasłużony dla Województwa Toruńskiego” oraz „Honorowy Medal Thorunium”. 
Obecnie zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury. W zajęciach grup tanecznych, wokalnych, muzycznych uczestniczy ponad 100 osób w wieku od 7 do ponad 20 lat. Tańczą w czterech grupach podzielonych pod względem wieku i zaawansowania oraz w kole tańca polskiego w formie towarzyskiej, śpiewają w grupie wokalnej lub grają w kapeli. Na program zespołu składają się tańce, piosenki, zabawy z różnych regionów kraju, polskie tańce narodowe i obrzędy.
Od 1994 roku „Młody Toruń” jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Posiada aktualny certyfikat stanowiący dokument o zweryfikowaniu poziomu artystycznego przez ekspertów i uprawniający zespół do reprezentowania Polski za granicą na międzynarodowych festiwalach pod auspicjami CIOFF.

Kadrę zespołu tworzą :
Katarzyna Bilska – kierownik, instruktor tańca i choreograf
Krzysztof Pilarski – instruktor kapeli ludowej
Leszek Miliński – instruktor grupy wokalnej i śpiewu w grupach tanecznych i akompaniator
Dariusz Walichniewicz – akompaniator