OGNISTE ŚWIATY

Koncert
Siły natury
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki

Koncert w ramach Festiwalu "Siły Natury - Moc Ognia".


Koncert dostępny w ramach Abonamentu Siły Natury

Wystąpią:
Antonio Di Cristofano - fortepian (Włochy)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Paweł Przytocki – dyrygent

W programie:
G. F. Händel – Muzyka Sztucznych Ogni
M. Ravel – Koncert fortepianowy G-dur
M. Cynk – Taniec ognia (premiera)
R. Wagner – Muzyka Magicznego Ognia z opery Walkirie
W. Kilar – Krzesany

Ogień cechuje się różnymi charakterami i postaciami. Swój niebezpieczny charakter może ukrywać pod postacią pozornie niewinnego płomienia świecy, może też być w jawny sposób niszczącą siłą, która poprzez swoją destrukcyjność, tworzy nową rzeczywistość. Każdy ogień w swojej różnorodności cechuje się inną melodyką, innymi dźwiękami, co zostanie zaprezentowane widzom podczas koncertu pt. „Ogniste Światy”.

Wśród różnorodnych postaci ognia, dużą dźwięcznością charakteryzują się sztuczne ognie, o czym możemy przekonać się przynajmniej raz w roku, podczas nocy sylwestrowej. Czy sztuczne ognie da się jednak przedstawić przy pomocy zapisu nutowego interpretowanego przez orkiestrę symfoniczną? Georg Händel swoją suitą Muzyka sztucznych ogni ponad sto pięćdziesiąt lat temu udowodnił, że jest to możliwe. Premierowe wykonanie utworu, które miało miejsce podczas pokazu sztucznych ogni w londyńskim Green Park, zadziwiło widzów, olśniewając ich swoim instrumentalnym blaskiem. Toruńska Orkiestra Symfoniczna na pewno będzie starała się ożywić swoich widzów podobnymi emocjami.

Koncert fortepianowy G-dur skomponowany przez Maurice'a Ravela jest dziełem pełnym życia i energii. Swoim tempem i melodycznością przypomina nam wszystkie beztroskie chwile, które spędzamy przy ogniskach z bliskimi nam ludźmi, ciesząc się życiem i danym momentem. O koncercie Ravela mówi się, że jest „migotliwy”, podobnie jak płomień świecy. W rzeczywistości migotliwość płomienia wzbudza powiew wiatru, w muzyce skomponowanej przez Ravela osiągana jest ona poprzez udział orkiestry w koncercie fortepianowym. Widzowie usłyszą koncert w wykonaniu znakomitego włoskiego pianisty Antonio di Cristofano, którego Orkiestra zaprosiła do współpracy podczas koncertu.

Podczas wieczoru prezentującego „Ogniste Światy”, premierowo zostanie wykonana miniatura orkiestrowa, skomponowana przez toruńską kompozytorkę Magdalenę Cynk pod wdzięcznym tytułem Taniec ognia. Utwór zakłada wykorzystanie brzmień perkusyjnych, które będą miały za zadanie zilustrować dźwięk ognia, trzask iskier i strzelanie płomieni. Efektom tym towarzyszyć będzie atmosfera radosnej, jasnej energii, ale też momenty przepełnione grozą. Wszystko po to, by na koniec utworu mogło zaistnieć prawdziwe „oczyszczenie”.

Muzyka magicznego ognia to kompozycja stworzona przez Richarda Wagnera jako część większej całości, czyli opery Walkiria. Utwór ten, chociaż zaplanowany jako część składowa całej opery, doskonale broni się również jako samodzielna kompozycja. Dominują tutaj różnorodne emocje, które powiązane są z losem bohaterów. Jednocześnie jednak ilustrują swoimi nutami świat ognia, bazujący na bezpieczeństwie i odrobinie nostalgii. To piękne połączenie zachęca do muzycznej kontemplacji i doskonale wpasowuje się w tematykę koncertu.

Zwieńczeniem wieczoru pełnego różnych ilustracji ognia będzie poemat symfoniczny Wojciecha Kilara Krzesany. Jest to szczególna prezentacja ognia, który towarzyszy podhalańskiemu tańcowi. Krzesane są iskry, krzesane są kroki w przywoływanym tańcu, krzesane są również nuty (mówimy tak o melodiach granych do tańca charakteryzującego się szybkim tempem) – bez względu na to, o jakim krzesaniu mówimy, zawsze ważne jest szybkie tempo i szarpany rytm. Tymi cechami charakteryzuje się poemat, który przywołuje kulturę Podhala i wędruje meandrami inspiracji, przywołującymi na myśl żywiołowość i siłę ognia.

Ogień sprzyja kreatywnemu tworzeniu, inspiruje swoim pięknem, ale też nutą niebezpieczeństwa i ryzyka. Budzi zachwyt, ale też przejmuje grozą. Każdy świat, który tworzy jest zupełnie różny od pozostałych. Świat, który zostanie zaprezentowany 19 października w Sali Koncertowej CKK Jordanki będzie pełen emocji, pięknej muzyki i niepowtarzalnych interpretacji.