"Polskie Pieśni Patriotyczne" in memoriam Wandy Błeńskiej
W dniu koncertu bilety na "Polskie pieśni patriotyczne" można zakupić:
- na godzinę przed wydarzeniem, w miejscu koncertowym: od godz.16:00 w Auli UMK. Płatność jedynie gotówką.
- internetowo: do godz. 16:00 poprzez stronę: www.biletytos.pl
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie
Koncert rozpocznie wykład "Dokta" - biografia Wandy Błeńskiej przygotowany i poprowadzony przez dr Agnieszkę Laddach.
Podczas koncertu usłyszymy pieśni pochodzące z okresu I i II wojny światowej. W polskich pieśniach patriotycznych zawarta jest historia państwa polskiego począwszy od XIII wieku. Najstarszą z nich jest Bogurodzica, stanowiąca ówczesny hymn.
Wystąpią:
Magda Niedbała-Solarz - mezzosopran
Piotr Kwinta - baryton
Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (przygotowanie - Arkadiusz Kaczyński)
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Tomasz Chmiel - dyrygent
Karolina Smolarek-Szynal - prowadzenie
W programie m.in.: Rota, Czerwone maki, Warszawskie dzieci, Pierwsza brygada, Pierwsza kadrowa.
Magda Niedbała-Solarz - mezzosopran. z wyróżnieniem ukończyła PSM II st. w Chorzowie w klasie śpiewu solowego mgr Haliny Skubis. W 2014 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Agnieszki Monasterskiej. Obecnie uczęszcza do Szkoły Doktorskiej tej samej uczelni, będąc jedyną doktorantką Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Małopolsce. Jest laureatką wielu polskich i zagranicznych konkursów wokalnych. Została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. W jej dorobku artystycznym znajdują się występy solowe na scenach wielu teatrów, sal koncertowych, filharmonii i kościołów w Europie. Artystka śpiewała m.in.w Teatrze POSK w Londynie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu, kaplicy królewskiej w Wersalu, TivoliVredenburg Grote Zaal w Utrechcie, OperzeKrakowskiej, Operze w Rouen, Oratorium Marianum we Wrocławiu, EuropejskimCentrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Kongresowym ICE w Krakowie oraz w salach filharmonicznych w Krakowie, Częstochowie, Rzeszowie, Łodzi, Kielcach i Wrocławiu. Koncertowała w wielu krajach (Włochy, Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy, Belgia, Anglia, Ukraina, Węgry, Holandia) współpracując z dyrygentami z całego świata (m.in. J. Rifkin, P. Eswood, P. Veleno, T. Brauner, V. Dumestre, S. Sempe, R. Delekta, J. Rybarski, T. Chmiel) oraz wieloma wybitnymi pianistami i solistami muzyki dawnej.
Śpiewaczka debiutowała w Operze Krakowskiej partią Marceliny z opery Wesele Figara W.A.Mozarta. Aktualnie przygotowuje kolejne partie operowe,m.in. tytułową Halkęz Opery St. Moniuszki oraz Carmen G. Bizeta.
Ponadto jest solistką zespołu Risonazna, współpracuje z Capellą Cracoviensis, Ensamble Hildebrandt i innymi cenionymi zespołami. Solistka na swoim koncie ma nagranie płyty z pieśniami patriotycznymi A w sercu Polska… nad którą patronat honorowy objęła prezydentowa Karolina Kaczorowska, płytę pieśni Maryjnych z towarzyszeniem Orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii, płytę z zespołem CC nagraną na Zamku Królewskim w Wersalu z utworami Te Deum M. A. Charpentiera oraz J. B.Lullego. W swoim repertuarze posiada pieśni, partie operowe oraz oratoryjne.
Piotr Kwinta - baryton liryczny. Uczył się śpiewu operowego w Akademii Muzycznej w Krakowie u dr.hab. Jacka Ozimkowskiego, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Wcześniej kształcił się w klasie skrzypiec w ZPSMuz w Krakowie. Podczas studiów uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: Ryszarda Karczykowskiego, Marka Rzepki, Evy Blahovej, Richarda Crossa, Piotra Kusiewicza, Mariusza Kwietnia, Deana Kaelina czy Michała Znanieckiego. Współpracował z: Capellą Cracoviensis, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Krakowską, Polskim Radiem, Krakowskim Biurem Festiwalowym, Rafałem Delektą, Sebastianem Perłowskim, Tomaszem Chmielem, Erikiem Oschnerem, Frankiem Strobelem, Laco Adamikiem, Pawłem Łukaszewskim, Hartmutem Rohde, Krystianem Ladą i wieloma innymi. W swoim dorobku artystycznym wykonywał szeroko pojętą muzykę klasyczną (od średniowiecznych psalmów poprzez oratoria, operę, pieśni kończąc na utworach współczesnych), muzykę rozrywkową, oraz muzykę filmową. Obecnie oprócz występów artystycznych zajmuje się nauką śpiewu.