ROMANTIC(T)OS #4 / ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2024/2025

Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
60 zł - N, 50 zł - U

Koncert w ramach ABONAMENTU A

Wystąpią:

  • Georgijs Osokins – fortepian
    finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis – dyrygent
  • Urszula Urzędowska — prowadzenie

W programie: 

F. Chopin - II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
A. Bruckner - IV Symfonia Es-dur Romantyczna

 

Ostatni koncert cyklu ROMANTIC(T)OS będzie nie tylko zakończeniem naszej kilkumiesięcznej przygody z pełną pasji i miłości muzyką, lecz także podsumowaniem 46. sezonu artystycznego. Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina i IV Symfonię Es-dur Romantyczną Antona Brucknera. Na scenie zagości Georgijs Osokins, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Chopin należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów. Jego wkład w muzykę epoki romantyzmu jest nieoceniony. Mimo emigracji do Francji, z której już nigdy nie powrócił, artysta nie zapomniał o ojczyźnie, co ma odzwierciedlenie w skomponowanych przez niego utworach – licznych mazurkach i polonezach. Twórczość Chopina ukazywała nie tylko jego niegasnącą miłość do rodzinnego kraju, lecz także przejęcie jego dramatycznym losem. To właśnie po klęsce powstania listopadowego powstała słynna Etiuda c-moll op. 10 nr 12, nazywana Rewolucyjną.

II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, który usłyszymy podczas koncertu, charakteryzuje się wyjątkową ekspresją i barwnością. Chopin skomponował utwór w charakterystycznym dla epoki stylu brillant, którego głównymi założeniami było poszukiwanie lekkich, jasnych brzmień oraz złotego środka między wirtuozerskim kunsztem a melodyjnością utworów. Inspiracją dla dzieła miała być pierwsza miłość młodego kompozytora do śpiewaczki operowej, Konstancji Gładkowskiej.

Uczucie karmiło również muzyczną wyobraźnię Antona Brucknera. Austriacki przedstawiciel neoromantyzmu przeszedł wyjątkową drogę. Rozpoczął karierę jako organista w klasztorze augustianów św. Floriana w Linzu. Z biegiem lat objął zaszczytne stanowisko profesora konserwatorium w Wiedniu. Imponujący awans społeczny nie szedł jednak w parze z udanym życiem uczuciowym. Maestro nigdy nie założył rodziny, a kolejne zawody miłosne stały się inspiracją dla jego twórczości. 
Bruckner zapisał się w historii jako twórca muzyki religijnej i symfonii, które przyniosły mu największą sławę.

IV Symfonia Es-dur to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych dzieł artysty. Została okrzyknięta Romantyczną, ponieważ pierwsze trzy części utworu przywołują obrazy średniowiecznego miasta, grupy jadących konno rycerzy i polowania. Były to typowe inspiracje dla twórców epoki romantyzmu. Czwarta część symfonii nigdy nie doczekała się komentarza, Bruckner pozwolił odbiorcom na dowolność w jej interpretacji.

Podczas koncertu wystąpi łotewski solista Georgijs Osokins. W wieku 19 lat muzyk został finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Od tego czasu cieszy się ogólnoświatową sławą – występował m.in. na scenach Wigmore Hall w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Krytycy określają jego wykonania jako rewolucyjne i nieprzewidywalne.