Saksofony z każdej strony

Koncert
Koncert kameralny
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Wielka Dworu Artusa
Wstęp
40 zł

W hołdzie polskim kompozytorom

Wystąpi Nemesis Quartet w składzie:

 • Łukasz Dyczko - saksofon sopranowy
 • Oskar Rzążewski - saksofon altowy
 • Karol Mastalerz - saksofon tenorowy
 • Wojciech Chałupka - saksofon barytonowy

Program:

 • W. Lutosławski - Znana melodyjka
 • F. Chopin - Mazurek a-moll op. 17 nr 4
 • F. Chopin - Mazurek C-dur op. 24 nr 2
 • Z. Noskowski - Krakowiak op. 2/1
 • L. Różycki - Tańce polskie op. 37
 • K. Szymanowski - Mazurki op. 50 (wybór)
 • S. Laks – III Kwartet smyczkowy „Na polskie tematy ludowe”

 

Nowy projekt Nemesis Quartet eksploruje polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów. Grupa starannie opracowała repertuar najciekawszych i kontrastujących dzieł inspirowanych folklorem, pierwotnie napisanych na fortepianu lub kwartet smyczkowy.

Program składa się z polskich tańców narodowych, melodii ludowych i popularnych pieśni, połączonych w unikalne utwory, które wiele mówią o polskim dziedzictwie muzycznym i kulturowym. Dzieła eksplorują inspiracje ludowe, zwyczaje i tradycje różnych regionów kraju, od równin Mazowsza i wyżyn Małopolski po zawsze pociągające kompozytorów górskie obszary Podhala i Tatr. Ekscytacja muzyką folkową zmotywowała kwartet do zagłębienia się w polskie tradycje muzyczne oraz współpracę i naukę od profesjonalnych wykonawców ludowych, aby zagwarantować autentyczność i jakość swoich występów. To, co sprawia, że projekt ten jest wyjątkowy, to zderzenie wieloletnich tradycji i ludowego charakteru z młodzieńczą energią kwartetu oraz nieograniczonymi możliwościami saksofonistów.

Kwartet Nemesis z dumą prezentuje dzieła sześciu wielkich polskich kompozytorów, rozpoczynając od utworu Witolda Lutosławskiego, opartego na prostej ludowej melodii, pierwotnie przeznaczony na dwa fortepiany lub cztery ręce. Następnie możemy podziwiać dwie piękne i kontrastujące mazurki najbardziej znanego polskiego kompozytora i entuzjasty folkloru – Fryderyka Chopina. Kolejne utwory Noskowskiego i Różyckiego, dwóch wybitnych polskich kompozytorów, wprowadzają nas w świat polskich tańców narodowych. Dzięki mazurkom Karola Szymanowskiego podróżujemy dalej na południe, na Podhale i w Tatry, region z najbardziej ekscytującymi tradycjami i cechami muzycznymi, które kompozytor łączy ze swoim unikalnym stylem melodycznym i harmonicznym. Utwór zamykający program to kwartet smyczkowy napisany przez Szymona Laksa, wyróżniającego się polskiego kompozytora, którego dzieło pełne jest tradycyjnych melodii, ludowych inspiracji oraz posiada wyjątkową i śmiałą ostatnią część wieńczącą cały folkowy program.
 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna