Scena muzyki polskiej

Koncert
Scena muzyki polskiej
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Wstęp
15 zł

Wystąpi:

Kupiński Guitar Duo:
Ewa Jabłczyńska - gitara
Dariusz Kupiński - gitara

W programie:

A. Tansman - Suite in modo polonico (opr. na dwie gitary Dariusz Kupiński) 
A. Tansman - Sonatina na dwie gitary
W. Szalonek - Invocazioni (Omaggio a prof. dr Helmuth Hopf) per due chitarra
F. Chopin (transkrypcja Kupiński Guitar Duo):
Mazurek op. 63 nr 3
Mazurek op. 17 nr 4
Mazurek op. 56 nr 1
Walc op. 64 nr 2
Walc Es-dur op. 18

Czas trwania koncertu ok. 80 min. 

Opis koncertu

Program koncertu obejmuje zarówno utwory oryginalnie skomponowane na duet gitarowy, jak i autorskie transkrypcje.
Suite in modo polonico to jedno z najbardziej rozpoznawalnych gitarowych dzieł polskiego kompozytora, które na stale wpisało się do kanonu repertuarowego artystów na całym świecie. Suita ta, powstała w 1962 roku, jest stylistycznym kolażem, rodzajem fantazyjnej muzycznej podróży w czasie i przestrzeni: na dwór królewski doby renesansu, na współczesną Tansmanowi rozśpiewaną i roztańczoną wieś, a w częściach kołysankowych i rozmarzonych na romantyczny kresowy step. Duet zaprezentuje autorskie opracowanie utworu na dwie gitary. 
Aleksander Tansman, podobnie jak wielu innych kompozytorów pierwszej połowy XX wieku, znalazł się w centrum muzyki gitarowej dzięki znajomości z Andrésem Segovią. W 2001 roku, 14 lat po śmierci wielkiego wirtuoza gitary otwarto jego obszerne archiwum i odnaleziono nieznane dotąd kompozycje gitarowe, m.in. Sonatinę Aleksandra Tansmana. Będzie to polskie prawykonanie tego stosunkowo niedawno odkrytego dzieła.
Kompozycja Witolda Szalonka została napisana ku pamięci zmarłego w 1990 roku niemieckiego pedagoga Helmutha Hopfa, wykładowcy Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münster. Charakteryzuje się skomplikowaną szatą metrorytmiczną, z licznymi elementami perkusyjnymi i typową dla Szalonka eksploracją barwy dźwięku. 
Duet jako pierwszy na świecie dokonał w 2021 roku premiery fonograficznej.
Transkrypcje utworów na gitarę lub zespół gitarowy odegrały istotną rolę w procesie przywracania gitarze odpowiedniej rangi w przestrzeni muzycznej, a także przyczyniły się do jej zaistnienia w świadomości słuchaczy i kompozytorów jako instrumentu koncertowego. Wieloletnia fascynacja duetu transkrybowaniem dzieł fortepianowych czy orkiestrowych wiąże się z potrzebą poszerzania repertuaru koncertowego przeznaczonego na dwie gitary o utwory odmienne stylistycznie, wykorzystujące różnorodność środków technicznych i ekspresyjnych. Proponowane transkrypcje wybranych utworów Fryderyka Chopina uwypuklają zalety gitary jako instrumentu zdolnego do przekazania wyrafinowanych emocji, których nie brak w miniaturach polskiego kompozytora.

Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński

to duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo to dziś jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych. 
Gitarzyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Universität der Künste w Berlinie i Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. Thomasa Müllera-Peringa, u którego realizowali studia podyplomowe. 
Występowali z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku, Chinach, Japonii, Tajwanie. Oprócz działalności koncertowej zajmują się też pracą pedagogiczną. Ewa posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego i kształci studentów w Katedrze Muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie oraz w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Dariusz posiada stopień doktora sztuk muzycznych, jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Regularnie zapraszani są do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą.
W 2011 roku nakładem wydawnictwa QBK ukazał się ich debiutancki album ‘Spanish Music’ z muzyką I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli.  Ich druga płyta CD ‘Recital’ /2016/ zawiera głównie autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli, E. Granadosa oraz G. Gershwina. Ideą najnowszej płyty ‘Kupinski Guitar Duo Goes Modern’ /2021/ było zarejestrowanie nowej, nieznanej i nieutrwalonej jeszcze na nagraniach oryginalnej literatury na duet gitarowy. 
W latach 2018-2019 duet realizował projekt artystyczno-naukowy na Uniwersytecie w Louisville (USA), związany z opracowaniem i wykonaniem wybranych utworów gitarowych z kolekcji: Grawemeyer Collection of Contemporary Music. Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.