Tańce symfoniczne #1

Koncert
Dyrygent - rezydent
Transmisja online
Data
Miejsce
YouTube
Wstęp
bezpłatny

Jedną z cech muzyki okresu romantyzmu jest sięganie do motywów muzyki ludowej. Rozwija się także muzykowanie domowe, na które odpowiedzią są liczne utwory fortepianowe, także na cztery ręce. Te najbardziej znane doczekały się orkiestracji, jak 21 Tańców węgierskich Johannesa Brahmsa.

Brahms, po odbytym tournée z węgierskim skrzypkiem Eduardem Remenyi, zainteresował się węgierską muzyką ludową. Jej motywy odnajdujemy przede wszystkim w cyklu 21 Tańców węgierskich. Początkowo przeznaczone były one na fortepian, na cztery ręce. Coraz większa popularność tańców skłoniła kompozytora do orkiestracji kilku z nich. Najbardziej znanym z cyklu jest 5 Taniec węgierski, który doczekał się kilkunastu aranżacji na przeróżne składy instrumentalne.

Wystąpią:

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
  • Agata Zając - dyrygent-rezydent

W programie:

  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 1 g-moll
  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 2 d-moll
  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 4 f-moll
  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 5 fis-moll
  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 10 E-dur
  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 14 d-moll
  • J. Brahms - Taniec węgierski nr 18 D-dur
  • Z. Kodály - Tańce z Galanty 

Zapraszamy na koncert w formule ONLINE
który będzie transmitowany 29 stycznia o godz. 19:00 na naszym kanale Youtube.
Koncert dostępny będzie dla Państwa do 12 lutego 2021r. do godz. 20:00.


Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Dyrygent - rezydent".


Agata Zając (ur. w 1995 roku w Poznaniu) jest dyrygentem symfonicznym i operowym. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku dyrygentura symfoniczna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, które ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra.
Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiała jako skrzypaczka w poznańskich szkołach muzycznych. Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku, jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej, pracowała przy produkcji trzech premier, w tym podczas rekonstrukcji historycznego wykonania Halki Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej na oryginalnych instrumentach z epoki, które zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura w 2019 roku.
W obszarze jej zainteresowań znajduje się również propagowanie muzyki polskiej. W październiku 2017 roku była pomysłodawcą, współorganizatorem oraz dyrygentem koncertu symfonicznego w poznańskiej Akademii Muzycznej pt. „Polskie arcydzieła symfoniczne” zainspirowanego obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W przeciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w sześciu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Peter Eötvös, Marin Alsop, Gregory Vajda, Michalis Economou oraz Charles Olivieri-Munroe. Podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition w sierpniu 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną oraz została asystentką greckiego dyrygenta Michalisa Economou. Dzięki temu wyróżnieniu miała okazję pracować z Malta Philharmonic Orchestra oraz Greek Radio Symphony Orchestra, a także solistami takimi jak Guy Braustein czy Alessandro Carbonare. Na przełomie grudnia i stycznia 2019/20, jako asystent dyrygenta, odbyła noworoczną trasę koncertową po Chinach z Athens Philharmonia Orchestra, gdzie miała okazję zadyrygować jednym z jedenastu odbytych tam koncertów. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Filharmonia Opolska, Filharmonia Dolnośląska, Orkiestra Collegium F oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.