Wieczór latynoamerykański

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
30 zł

Wieczór Latynoamerykański to koncert o niezwykłym, elektryzującym klimacie, który bazować będzie na utworach symfonicznych inspirowanych folklorem latynoamerykańskim. 

Koncert jest współorganizowany przez Konsula Honorowego Republiki Peru w Toruniu - Stanisława Rakowicza
oraz Wicekonsula Honorowego Macieja Wydrzyńskiego


Koncert okazji 200. rocznicy odzyskania przez Peru niepodległości

Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021

 

Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Bartosz Żurakowski – dyrygent

Przemysław Draheim – prowadzenie

W programie:
G. Gershwin - Uwertura kubańska
J. Massenet - Suita Le Cid
C. Rebagliati - Rapsodia Peruana

 

George Gershwin (1898-1937) pochodzący z rodziny rosyjskich emigrantów o żydowskich korzeniach zalicza się do grona najwybitniejszych kompozytorów amerykańskich. Inspirował się muzyką afroamerykańską, wprowadzał elementy jazzu do muzyki symfonicznej, uwielbiał muzyczne eksperymenty, za które zresztą był często krytykowany. Współpracował z najwybitniejszymi m.in. Glennem Millerem, Bennym Goodmanem, Paulem Whitemanem. Nic dziwnego, że gdy Maurice’a Ravela zapytano w trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych, jakie ma życzenia, odpowiedział: zjeść prawdziwy stek i poznać Gershwina. Po śmierci ojca – Morisa – Georg zdecydował się na wyjazd na Kubę, do Hawany. Zainspirowany tamtejszym  folklorem i instrumentami zaczął pisać Rumbę, która miała charakter uwertury symfonicznej dlatego zaczęto ją nazywać Uwerturą kubańską (1932). 
A na koniec niespodzianka spod hiszpańskiego nieba ‒ Suita baletowa „Cyd”. Jules Massenet (1842-1912) napisał swoją grand-operę Cyd pod wpływem Wagnerowskiej tetralogii – Pierścień Nibelunga. Tematyka dzieła została zaczerpnięta z dwunastowiecznego eposu hiszpańskiego opowiadającego o życiu rycerskim w Kastylii.
Życzę Państwu cudownego wieczoru pod sklepieniem nieba Kastylii i obu Ameryk. 

dr Aneta Derkowska

* koncert nagłaśniany 


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Koncert bez przerwy.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.