Wieczór patriotyczny
Wystąpią:
Adam Falenta – skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Maciej Tomasiewicz - dyrygent
Karolina Smolarek-Szynal - prowadzenie
W programie:
M. K. Ogiński - Polonez Pożegnanie ojczyzny
M. Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
I. F. Dobrzyński - II Symfonia c-moll op. 15 Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej
Polonez Pożegnanie ojczyzny jako niezwykle wzruszająca kompozycja Michała Kleofasa Ogińskiego jest jednym z najbardziej znanych polonezów w historii tego gatunku i najbardziej znany polonez doby przedchopinowskiej. Utwór wywarł duży wpływ także na innych kompozytorów począwszy od Marii Szymanowskiej czy Chopina, a skończywszy na Wojciechu Kilarze, który wyraźnie nawiązuje do utworu w polonezie napisanym do filmu Pan Tadeusz. Przez lata był tym polonezem, który otwierał wszystkie bale i studniówki.
Mieczysław Karłowicz napisał Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 w 1902 roku dla swojego profesora skrzypiec, wybitnego wirtuoza Stanisława Barcewicza. Już jego premierowe wykonanie spotkało się z życzliwym przyjęciem. Partia solowa wymaga od solisty niezwykłej biegłości technicznej i potwierdza jak znakomicie kompozytor poznał ten właśnie instrument. Koncert obfituje także w piękne fragmenty liryczne, szerokie kantyleny, ciekawe rozwiązania harmoniczne i czytelnie skonstruowaną formę.
Ignacy Feliks Dobrzyński to jeden z najważniejszych z kompozytorów polskich epoki Chopina. Niestety przez wiele lat jego twórczość była praktycznie zapomniana. Obecnie wraca na estrady a jednym z najczęściej grywanych dzieł kompozytora jest jego II symfonia c-moll op. 15 nosząca podtytuł Symfonia charakterystyczna w duchu muzyki polskiej. Jak pisze prof. Irena Poniatowska, wszystkie części symfonii nasycone były polskością. Kompozytor w mistrzowski sposób przenosi w niej tematy zaczerpnięte z polskiej muzyki ludowej na grunt europejskiej muzyki artystycznej. Potwierdza to, że Dobrzyński był jednym z najwybitniejszych symfoników polskich XIX wieku.
Czas trwania koncertu ok. 105 min.