Zamachowski | Herbert Piano Trio w hołdzie Kopernikowi

Koncert
Data
Miejsce
Sala Wielka Dworu Artusa
Wstęp
35 zł - N, 25 zł - U

Wystąpią:

Zbigniew Zamachowski - aktor
Herbert Piano Trio:
Bartłomiej Wezner - fortepian
Joanna Kreft - skrzypce
Dominik Płociński - wiolonczela
Jan Wezner - instrumenty perkusyjne

W programie:

R. Janiak - "Copernicana" z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika na aktora, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne (2023) PRAWYKONANIE
L. van Beethoven - Trio fortepianowe „Duch" op. 70 nr 1 oraz fragment Makbeta Williama Szekspira
R. Janiak - Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema na aktora, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne (2021)

 

Zbigniew Zamachowski i Herbert Piano Trio zapraszają melomanów do udziału w emocjonującym spotkaniu łączącym ponadczasowe piękno muzyki z potęgą słowa mówionego. Artyści zaprezentują zgromadzonej publiczności kilka kompozycji, w których harmonię dźwięków uzupełni recytacja fragmentów utworów należących do literatury światowej klasy. Jesteśmy przekonani, że wspaniała praca głosu Zamachowskiego oraz niezwykłe zdolności wielokrotnie nagradzanej grupy Herbert Piano Trio uczynią nadchodzący wieczór fascynującym widowiskiem, które udowodni, że współistnienie tradycji i innowacji jest nie tylko możliwe, ale również niezbędne zarówno dla rozwoju muzyki, jak i satysfakcjonującego uczestnictwa w kulturze. 

W repertuarze wydarzenia znajdą się dwa utwory skomponowane na specjalne zamówienie przez Rafała Janiaka – kompozytora, dyrygenta i kierownika artystycznego Chopin University Chamber Orchestra, laureata wielu konkursów i programów stypendialnych. Pierwszy z utworów – „Copernicana” z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika na aktora, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne (2023) – zostanie wykonany prapremierowo i z pewnością włączy się w hucznie obchodzone uroczystości upamiętniające życie i odkrycia toruńskiego astronoma. Pojawi się również dzieło poświęcone innemu wybitnemu intelektualiście – Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema na aktora, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne (2021). Intrygująca synteza narracji i muzyki niewątpliwie zachwyci słuchaczy ceniących twórczość znanego na całym świecie autora Solaris. Ponadto, usłyszymy słynne Trio fortepianowe „Duch” op. 70 nr 1 Ludwika van Beethovena, które według wielu miało swoje źródło w szkicach do opery Makbet, nad którą pracował wówczas kompozytor. Źródła tytułu doszukiwano się także w słowach Carla Czernego, ucznia Beethovena, który uznał, że powolny początek utworu przypomina sceną z duchami na początku Hamleta Williama Szekspira. Mroczną kompozycję Beethovena w wykonaniu Herbert Piano Trio wzbogaci recytacja wybranych fragmentów Makbeta, tworząc pomost dla międzydyscyplinarnego dialogu sztuk. 

Zbigniew Zamachowski –  polski aktor filmowy i teatralny. Laureat licznych nagród, m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za „osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie” oraz Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 1992/1993 – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za rolę Wojnickiego w „Wujaszku Wani” Antona Czechowa w Teatrze Studio w Warszawie i tytułową w „Płatonowie” Antona Czechowa w Teatrze Telewizji.

Herbert Piano Trio – grupa muzyczna składająca się z 3 utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych muzyków (Bartłomieja Weznera, Joanny Kreft i Dominika Płocińskiego), której patronem jest Zbigniew Herbert. W 2014 roku zespół rozpoczął współpracę z Fundacją im. Herberta w Warszawie. Wybitnemu poecie członkowie Herbert Piano Trio poświęcili jeden ze swoich najważniejszych projektów łączących recytację utworów Herberta z muzyką. Grupa wykonuje zróżnicowany repertuar sięgający muzyki klasycystycznej aż po współczesność i ma na swoim koncie liczne osiągnięcia m.in. tytuł półfinalisty w 7. International Joseph Joachim Wettbewerb w Weimarze (Niemcy).