Zobaczyć muzykę - flora i fauna

Koncert
Zobaczyć muzykę
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
45 zł - normalny, 35 zł - ulgowy

Wydarzenie w ramach cyklu koncertów w ciemności pt. "Zobaczyć muzykę" 

    Wystąpią:

    • Kacper Żaromski - fortepian - Nagroda specjalna TOS przyznana na XVIII Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”
    • Bohdan Koval (Ukraina) - fortepian - Nagroda specjalna TOS przyznana na XVI Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”
    • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
    • Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
    • Gabriela Ułanowska - prowadzenie

    Ważne informacje: 

    • koncerty odbędą się w wyciemnionej sali, przez część koncertu orkiestra będzie grała zza kurtyny, w całkowitej ciemności,
    • z uwagi na specyfikę wydarzeń w ramach projektu prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem koncertu; osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę koncertową,
    • koncerty z audiodeskrypcją przedstawioną przez osobę prowadzącą ze sceny; za jej pomocą opisywane będą wszystkie elementy obrazu m.in.: przebieg koncertu, układ orkiestry na scenie; 
    • przed każdym z koncertów odbędą się wycieczki z przewodnikiem po CKK Jordanki dla osób z niepełnosprawnością wzroku (obowiązują wcześniejsze zapisy).
    • Koordynator ds. dostępności
      Katarzyna Olszewska
      tel.:+48 56 644 83 01
      kom.: +48 790 206 810
      k [dot] olszewskaattos [dot] art [dot] pl

    Więcej szczegółów: https://www.tos.art.pl/page/zobaczyc-muzyke 

    Opis koncertu

    Muzyka jest pełna niespodzianek, o czym doskonale wie zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Z miłości do zachowania odrobiny tajemnicy w sztuce muzycznej zapraszamy Państwa na koncert-niespodziankę, a wszystko to w ramach projektu „Zobaczyć muzykę”, podczas którego zostaną wykonane dzieła znanych kompozytorów krążące wokół motywów przyrodniczych. Nie będzie to jednak klasyczny koncert: podczas nadchodzącego wieczoru wyłączymy na chwilę wzrok, by pobudzić pozostałe zmysły i odebrać poszczególne utwory  nie tylko w nowy, ale przede wszystkim głębszy i zaskakujący widzów sposób. 

    W krainie dźwięków

    Naszą przygodę rozpoczniemy od podróży do samego serca natury, w której w rolę przewodnika wcieli się wybitny kompozytor z jednego z państw Europy Środkowej. Jego muzyka, głęboko osadzona w narodowych tradycjach i odwołująca się do rodzimych wartości, wyraźnie czerpie inspirację z folkloru. Utwór, który usłyszą Państwo podczas koncertu, stanowi pierwszą część trylogii uwertur koncertowych. Zachęcamy do przyjęcia zaproszenia na wspólne zgłębienie tajemnic tkwiących w przyrodzie i próbę odnalezienia ich we wdzięcznych dźwiękach fletu, rożka angielskiego, klarnetu, fagotu i innych członków nierozłącznej rodziny instrumentów. 

    Z humorem o faunie

    Drugi utwór, niezwykle pomysłowy, barwny i kipiący poczuciem humoru, zyskał popularność dopiero po śmierci kompozytora. Autor nadał siłę swojemu dziełu, czerpiąc inspirację z bogactwa i różnorodności fauny, która jest tutaj ukazana w sposób błyskotliwy i wyraźnie wykorzystujący zróżnicowane środki artystycznego wyrazu. Co ciekawe, kompozytor – w obawie przed pobłażliwymi reakcjami publiczności – nigdy nie wykonał tego utworu publicznie. Ironicznie, to właśnie to dzieło okazało się dla potomnych zachętą do zapoznania się z innymi kompozycjami muzyka i jednocześnie stało się kluczem do jego pośmiertnej sławy. 

    Muzyczny pejzaż Litwy

    Po krótkiej przerwie zaproponujemy Państwu poemat symfoniczny autorstwa człowieka, dla którego sztuka nie miała granic: poza muzyką świetnie odnalazł się również w roli malarza oraz pisarza. Cechą charakterystyczną jego twórczości pozostaje próba dokonania syntezy malarstwa i muzyki. Uważany jest za prekursora artystycznej muzyki litewskiej, a proponowany przez nas utwór zachował się w historii muzyki jako pierwszy litewski utwór na orkiestrę. 

    Apoteoza rodzimego żywiołu

    Czwarty utwór również stanowi nawiązanie do narodowego folkloru, jest częścią większego cyklu poświęconego czeskiej przeszłości i będącego  hołdem dla piękna ojczystego krajobrazu. Utwór stanowi pochwałę wartkiego, nieprzewidywalnego żywiołu – najważniejszej rzeki w kraju. Dzieło zaczyna się u samego źródła, następnie unosi ze sobą odbiorców wartkim strumieniem, mijając czeskie łąki i lasy, aż do samej Pragi, by ostatecznie skończyć swój bieg, łącząc się z innym zbiornikiem wodnym. 

    Górska woda

    Ostatnie dzieło należy do wczesnych utworów kompozytora opiewających polską przyrodę i swoje źródło ma w młodzieńczych wycieczkach autora w Tatry. Dzieło to, za swój najważniejszy punkt odniesienia przyjmując górskie jezioro, dzięki zwartości przebiegu, odpowiedniej instrumentacji i ekspresywnej melodyce, można z pewnością zaliczyć do jednego ze sztandarowych kompozycji muzyka: dojrzałość uwertury oraz rzetelne rzemiosło kompozytorskie zdecydowanie o tym świadczą. 

    Kamila Pawełoszek