Koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Papieża

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu
Wstęp
bezpłatne wejściówki

Koncert odbywa się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - Toruń / Kujawsko - Pomorskie 2020.

Wystąpią:

  • Monika Skruszewicz - I skrzypce
  • Emilia Dagil  - II skrzypce
  • Anna Morawska - altówka
  • Klaudia Marzec - wiolonczela
  • Aneta Derkowska- prowadzenie

W programie:

  • W.A. Mozart - Eine Kleine Nachtmusik
  • A. Vivaldi - Wiosna, cz. I
  • A. Vivaldi - Zima. cz. II
  • J. Pachelbel - Kanon in D
  • J.S. Bach - Aria na strunie G
  • J. Haydn - Kwartet op. 33 nr 5, cz. I
  • F. Chopin - Grande Valse Brillante Es-dur op.18
  • J. S. Bach - Largo z podwójnego Koncertu skrzypcowego d-moll
  • Barka
  • C. Franck - Panis angelicus
  • O. Resphigi - Ancient Airs and Dancers
  • G.F. Haendel - Largo z opery Xerxes
  • G. Caccini - Ave Maria

Papież Jan Paweł II pisał, że „sztuka jest świadectwem tajemniczego porywu, który od serca jednego człowieka prowadzi ku obliczu drugiego”, że „staje się kluczem, który otwiera serce na tajemnicę drugiego człowieka”, może być też „ścieżką, prowadzącą do Boga”.
Tych dróg wiodących do drugiego człowieka i służących poszukiwaniu Boga jest wiele. Podobnie jak wiele jest dzieł, które tym poszukiwaniom służą. Na szlaku muzycznej wędrówki pojawiają się też kompozycje doskonale znane i lubiane, a wśród nich Aria na strunie G ze Suity D-dur BWV 1068 i Largo z Koncertu na dwoje skrzypiec BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha, a także Kanon D-dur Johanna Pachelbela i słynne Largo z opery Xerkses Georga Friedricha Händla. Są też Cztery pory roku  Antonia Vivaldiego ‒ słynne koncerty „rudego księdza”, opatrzone programami pod postacią sonetów pióra Vivaldiego. W ślad za ich tekstem podąża muzyka żywa, wartka i radosna, w której pobrzmiewa śpiew ptaków, szemranie strumyka  i złowrogie grzmoty. „Muzycznej biżuterią” klasycyzmu jest Serenada Eine Kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta i Kwartet smyczkowy G-dur op. 33 nr 5 Josepha Haydna, zaś romantyzmu Grande Valse Brillante Es-dur op. 18 Fryderyka Chopina. Na koncercie papieskim nie mogło zabraknąć utworów, które Papież, szczególnie ukochał jak: Ave Maria Giulia Cacciniego, Panis Angelicus Cesara Francka i Barka Cesáreo Gabaraina. Muzyka była bliska Janowi Pawłowi II i my poddajmy się jej działaniu, pamiętając, że „świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

dr Aneta Derkowska - muzykolog

Monika Skruszewicz ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dra hab. Bolesława Siarkiewicza. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych i kameralnych, m.in. I nagrody w kategorii duetów oraz I nagrody w kategorii solowej w Międzynarodowym Konkursie ‘’Citta’ di Barletta’’ we Włoszech, II nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Poznaniu im. Eugenii Umińskiej, wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Kownie. W 2016 roku została laureatką trzech nagród pozaregulaminowych w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu.  Na stałe jest związana z zespołem kameralnym Arto Piano Trio. Jest studentką studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Emilia Dagil urodziła się 4.09.1994r. W 2019 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Bolesława Siarkiewicza. Brała udział w wielu projektach orkiestrowych zarówno w Europie, jak i na świecie. Od 2018 roku pracuje w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej jako muzyk orkiestrowy.

Anna Morawska ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr. Jadwigi Stanek. Debiut na scenie jako solistka rozpoczęła od udziału w koncercie z cyklu Młodzi wirtuozi występują z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.  Jest laureatką II nagrody w kategorii solowej w 2° Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale Citta di Sarzana oraz III nagrody w kategorii solowej w 17° Concorso Internazionale di Musica „Don Vincenzo Vitti” si svolgera a Castellana Grotte. Od 2019  roku pracuje w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej.

Klaudia Marzec jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu w klasie mgr. Julii Grochowskiej. Od samego początku edukacji muzycznej angażowała się w wiele wydarzeń z nią związanych i tak pozostaje do dziś. Występowała na scenie jako solistka podczas m.in. koncertu z cyklu Scena Młodych oraz Młodzi wirtuozi występują z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Muzyczną kontynuacją edukacji instrumentalnej było rozpoczęcie nauki na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Dr hab. Andrzeja Bauera. Na bydgoskiej uczelni poznała wybitnego polskiego skrzypka Mariusza Patyrę, z którym nawiązała współpracę – Mariusz Patyra Quintet. Dokonania muzyczne kwintetu udokumentowane zostały na płycie „Reminescencje”. Na stałe współpracuje z toruńskim kwartetem Infinito.

Wejściówki będzie można odebrać w kasie CKK Jordanki.


W koncercie nie jest przewidziana przerwa.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z wejściówką w dniu koncertu.