Wieczór francuski / C. Saint-Saëns #3 | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wieczór francuski / C. Saint-Saëns #3

Koncert
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Transmisja online
Data
Miejsce
YouTube
Wstęp
bezpłatny

Koncert z okazji 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze"


Zapraszamy na ostatni koncert z cyklu Wieczór francuski / C. Saint-Saëns w formule ONLINE, który będzie transmitowany 26 maja 2021r. o godz. 19:00 na naszym kanale Youtube.
Koncert dostępny będzie dla Państwa do 30 czerwca 2022r.


Wystąpią:
Karolina Sekuła - fortepian
Miłosz Rządkiewicz - fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Andrzej Sułek - prowadzenie

W programie:
C. Saint-Saëns - Karnawał zwierząt

Kompozycją, której Saint-Saëns przez całe życie się wstydził była „fantazja zoologiczna” Karnawał zwierząt. Ten powstały w 1886 roku muzyczny psikus jest cyklem czternastu miniatur na jedenaście instrumentów. Czyżby „naśladownictwo natury”?  Owszem i to w żartobliwej „tonacji” ponieważ kompozytor, wykorzystując brzmieniowy idiom konkretnych instrumentów błyskotliwie zilustrował świat fauny. Te „zoologiczne widokówki” doskonale też oddają charakter muzyki jego kolegów: Offenbacha, Czajkowskiego, Rossiniego i innych. Podczas domowych wykonań Karnawału zwierząt przyjaciele Saint-Saënsa bawili się setnie, ale nie zdołali przekonać kompozytora do wydania tych urokliwych miniaturek. Camille obawiał się bowiem, że ów muzyczny żarcik nie przystoi poważnemu kompozytorowi, za jakiego się uważał. Dlatego cykl został wydany dopiero rok po jego śmierci i po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, odnajdziemy w nim m.in. Królewski marsz lwa (kwintet smyczkowy i dwa fortepiany), mknące w dzikim pędzie osły azjatyckie – Kułany (dwa fortepiany). Jest i Żółw (parodystycznie spowolniony kankan grany przez smyczki i fortepian), za którym dostojnie kroczy Słoń (kontrabas), skaczą też Kangury (dwa fortepiany) i pląsają rybki w Akwarium (m.in. flet i harmonika szklana). Są i Skamieliny, które nucą skoczną arię Rossiniego… 

 dr Aneta Derkowska

Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze to projekt, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów obchodzących ważne rocznice w 2021 r. W ramach zadania odbędzie się 12 wydarzeń, w tym: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład. Projekt odwołuje się do następujących rocznic:  280. rocznicy śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego, 120. rocznicy śmierci G. Verdiego, 230. rocznicy śmierci W. A. Mozarta, 110. rocznicy śmierci G. Mahlera oraz 100. rocznicy śmierci W. Żeleńskiego. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni wybitni artyści (Marek Tomaszewski, Krzysztof Książek, Piotr Buszewski, Piotr Sałajczyk), a także młodzi laureaci nagród w konkursach, studenci akademii muzycznych oraz uczniowie.

Wydarzenia powiązane
Koncert
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Transmisja online
Data
Miejsce
YouTube
Koncert
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Transmisja online
Data
Miejsce
YouTube
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Prelekcje
Transmisja online
Data
-
Miejsce
YouTube
Logotypy Mecenasów, Sponsorów i Partnerów projektu Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze

Najbliższe koncerty

siedząca kobieta gra na instrumencie muzycznym handpan
  • Muzykoterapia
Muzykoterapia dla seniorów
siedząca kobieta gra na instrumencie muzycznym handpan
  • Muzykoterapia
Muzykoterapia dla seniorów
dzieci siedzące na wykładzinie
  • Czas dla nas
  • Koncert
„Czy pawana ma cos z pawiana?”, czyli karnawał w zoo