Byłaś serca biciem

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
60 zł - normalny, 50 zł - ulgowy

Porywająca dusze mieszanka muzyczna mogła powstać tylko i wyłączenia z połączenia Czesława Niemena, Andrzeja Zauchy, Tadeusza Nalepy oraz Czerwonych Gitar. Zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną utwory największych gwiazd polskiej sceny muzycznej zwieńczą koncert Byłaś serca biciem.

Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021

Wystąpią:
Jacek Kotlarski - wokal
Piotr Wrombel - fortepian, aranżacje
Zbigniew Wrombel - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Jacek Rogala - dyrygent

Charyzmatyczny, osobny, nieprzenikniony – taki był Czesław Niemen (1939-2004). Ale w muzyce potrafił się obnażyć. Z lekkością  łączył swój rodzimy wschodni zaśpiew z elementami nowoczesnego rocka. Uwielbiał muzyczne eksperymenty i nie bał się ich. Komponowali dla niego także jazzmani, a on śpiewał poezję Herberta, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, poetyckie wiersze Kofty i Młynarskiego. Łączył różne gatunki muzyczne, a później całe pokolenia. 
Niedoceniany geniusz – Andrzej Zaucha (1949-1991) – w biografii pióra Andrzeja Barana czytamy: „Jego ukochanym gatunkiem muzycznym był rhythm and blues, który wywodzi się z połączenia jazzu, bluesa i gospel – a to serce i dusza współczesnej muzyki rozrywkowej. Wykonując po mistrzowsku piosenki osadzone w tym nurcie, Zaucha potrafił odnaleźć się zarówno w jazzrockowych Dżamblach, poetyckiej Anawie, popowych hitach, które pamiętamy z Opola, kabaretowym trio Sami, które tworzył z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim”. 
Najbardziej ukochał bluesa i potrafił go łączyć z różnymi prądami rocka. Tadeusz Nalepa (1943-2007), gdyż o nim mowa, był jednym z najbardziej wpływowych artystów na polskiej scenie muzycznej. Powołał do życia Breakout, a później grał z muzykami, którzy działali w najpopularniejszych  zespołach lat 80.: Manaam, Lady Pank, Oddział Zamknięty, TSA. Zmienił oblicze polskiego blues-rocka, który później wchłonął również elementy jazzu, muzyki etnicznej i funku. 
Polscy Beatlesi – Czerwone Gitary – gdyby nie oni nie nucilibyśmy do dzisiaj takich przebojów jak: Takie ładne oczy, Matura, Kwiaty we włosach, Dozwolone od lat 18-stu, Nie zadzieraj nosa. 

dr Aneta Derkowska

* koncert nagłaśniany


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.