Hity z Opola i nie tylko
Koncert w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura"
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II"
Wystąpią:
Zespół Infected w składzie:
Kamila Sikorska – skrzypce, wokal
Marcel Maniewski – instrumenty klawiszowe, wokal
Przemysław Wawrzyniak - gitary
Bartosz Suliński – instrumenty perkusyjne
Piotr Redmerski – gitara basowa
Paweł Trawczyński – saksofon tenorowy
Jakub Szynal – trąbka
Karolina Smolarek-Szynal – prowadzenie
Program: piosenki z repertuaru A. Zauchy, Z. Wodeckiego, N. Kukulskiej, K. Krawczyka, E. Bem, M. Grechuty, zespołu Bajm, oraz własne zespołu Infected
Ewa Demarczyk (Karuzela z Madonnami), Kalina Jędrusik (Z kim ci tak będzie źle jak ze mną), Czesław Niemien (Dziwny jest ten świat), Jerzy Połomski (Bo z dziewczynami), Wojciech Młynarski (W co się bawić), Maryla Rodowicz (Jadą wozy kolorowe) to tylko niektórzy artyści i ich piosenki, które za dawnych lat rozbrzmiewały w Opolu na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Zespół Infected wziął na warsztat inne hity z Opola i nie tylko ‒ jak zapowiada tytuł koncertu.
Andrzej Zaucha w Opolu wyśpiewał m.in. takie przeboje jak: Byłaś serca biciem, Czarny Alibaba, czy wraz z Ryszardem Rynkowskim, Baby, ach te baby. Wieść niesie, że piosenkarze tego ostatniego songu na Festiwalu zaśpiewać nie chcieli. Włodzimierz Korcz miał jednak intuicję i wiedział, że z tego numeru będzie hit. Po godzinach śmiechów, drwin i kpin – duet jednak wystąpił, piosenkę w Opolu (1990) zaśpiewał i odniósł spektakularny sukces.
Zbigniew Wodecki na KFPP w Opolu nie zasłynął ze swoich największych przebojów jak choćby Izolda, czy Zacznij od Bacha, chociaż często żartował, że „jeśli młodzi ludzie chcą zrobić karierę muszą na jej początku związać się z jakimś porządnym nazwiskiem”. Wyśpiewał inne cudnej urody miniatury jak m.in.: Wspomnienie tych dni z Krystyną Prońko i Sobą być.
Wodecki pojechał do Opola po raz pierwszy z zespołem Anawa i Markiem Grechutą w 1968 roku, wykonując piosenkę Serce. W kolejnych latach Grechuta w Opolu zdobył szereg laurów: w 1969 roku za interpretację piosenki Wesele, w 1971 roku za Korowód, a w 1977 roku zdobył I miejsce za Hop, szklankę piwa.
Dama polskiego jazzu Ewa Bem gościła w Opolu wiele razy i wykonała tam piosenki pt.: Kolega maj (1979), Tak mało chcę (1980), S.O.S (1986), a wraz z Zauchą: Śpiewam i gram (1986). Inny kolorowy ptak polskiej piosenki Beata Kozidrak z zespołem Bajm również często występowali na opolskim Festiwalu, grając hity pt.: Piechotą do lata (1978), Ok., ok., nic nie wiem, Żal prostych słów (1983). W stolicy polskiej piosenki brylował także Krzysztof Krawczyk (Pogrążona we śnie Natalia ‒ 1978, Za tobą pójdę jak na bal ‒ 1986, Nie zostało nam już nic ‒ 1988). W Opolu jego piosenkę To co dał nam świat śpiewała Natalia Kukulska, która w najbardziej rozśpiewanym polskim mieście wykonywała wielokrotnie piosenki z repertuaru Anny Jantar (Tyle słońca w całym mieście) oraz własne (Miau).
Zatem odpalamy wehikuł czasu, miejsca i wraz z zespołem Infected przenosimy się do Opola i nie tylko…
Aneta Derkowska