Koncert kameralny - Dźwięki natury

Koncert
Festiwal i Konkurs skrzypcowy
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego został objęty
Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Kreeta-Maria Kentala (Finlandia) - skrzypce barokowe
Matias Häkkinen (Finlandia) – klawesyn

Prowadzenie: Przemysław Draheim

W programie:
J. J. Froberger - Chemin Montagneux
J. H. Schmelzer - Sonata Cu Cu
F. Couperin - Les Sylvains
trad.- Leivosen polska
M. Uccellini - Sonata ’La Luciminia Contenta’
K. Jylhä - Metsämarssi
F. Couperin - Le Moucheron
V. Niittykoski - Luonnon ääniä
H. I. F. von Biber - Sonata Representativa
O. Hotakainen - Koukkulammin polkka
J. C. F. Fischer - Prélude and Courante d’Uranie
Finnish traditional - Himlens polska
A. P. Mealli - Sonata opus 3 no. 1 La Stella


„Dźwięki natury”

Kaustinen, rodzinne miasto Kreety-Marii Kentalamy, jest miejscem o bogatej i długiej tradycji muzyki ludowej. Rozwijający się tam w XVIII wieku handel smołą i bliskość portu przyniosły temu regionowi bogactwo oraz możliwość kontaktu z europejską kulturą, także muzyką.  „Serce muzyki” ‒ takim mianem zostało okrzyknięte Kaustinen w 1868 roku przez Gazetę Borgå-Bladet z południa Finlandii. 

Korzenie muzyki ludowej w Kaustinen sięgają prawdopodobnie czasów baroku, kiedy popularne tańce szybko przenosiły się z dworów arystokratycznych na ulice, a migracja repertuaru szła także w odwrotnym kierunku.  Nie dziwi więc fakt, że w muzyce fińskiej obie tradycje: dworska i ludowa przenikają się, tworząc arcyciekawy konglomerat brzmieniowy.

Kreeta-Maria wychowała się w poszanowaniu tradycji muzyki ludowej, pielęgnowanej przez jej rodziców. Od dziecka uczyła się, ze słuchu, wszystkich tradycyjnych melodii wygrywanych przez pelimanni (w języku fińskim ‒ grających muzykę ludową). Jako skrzypaczka, wykonująca repertuar barokowy, uczestniczyła w różnych projektach spajających tradycję muzyki barokowej z muzyką ludową.

Matias Häkkinen jest wszechstronnym klawesynistą Jego działalność artystyczna obejmuje wiele stylów muzycznych. W przygotowanym na omawianą okoliczność programie łączy melodie ludowe z barokową harmonią i frazowaniem, a wytworną francuską szkołę klawesynową przekłada na dźwięki natury i styl naznaczony ludowością. 

Wspólnym mianownikiem całego koncertu będzie natura, która inspirowała zarówno skrzypków ludowych, jak i kompozytorów barokowych.  Wybierzmy się wspólnie w piękną podróż do fińskich lasów sosnowych, z malowniczych zboczy górskich ku niebiosom!