Koncert muzyki filmowej na Dzień Kobiet
Wystąpią:
Emil Dobosiewicz - saksofon
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Krzysztof Dobosiewicz - dyrygent
Magda Miśka-Jackowska - prowadzenie
W programie muzyka z filmów, m.in. Cinema Paradiso, Ojciec Chrzestny, Star Wars, Matrix, Gladiator, Taxi Driver, Złap mnie jeśli potrafisz, Szczęki, James Bond, Planeta małp.
Czas trwania koncertu ok. 100 min.
Emil Dobosiewicz - urodzony w 2005 roku. 16 letni wirtuoz saksofonu. Zaczął swoją przygodę muzyczną rozpoczynając naukę gry na skrzypcach pod okiem swojego ojca. Niespełna trzy lata póżniej zmienił instrument ze względu na narastającą pasję, którą okazał sie jazz. Gry na saksofonie uczy się 7 rok ( obecny nauczyciel: Pekka Toivanen). Od pięciu lat jest leaderem (saksofon tenorowy) zespołu Pohjantie Junior Big Band. Zespół prowadzi Krzysztof Dobosiewicz.
W 2021 został stypendystą Fundacji Majaoja za swoje wybitne osiągnięcia w grze na saksofonie. Latem 2021 roku został przyjęty do najlepszego Big Bandu młodzieżowego JAS / Junior All Star Big Band na pozycję leadera (pierwszy saksofon tenorowy).
Junior All Star Big Band to młodzieżowy Big Band złożony z młodych utalentowanych fińskich muzyków jazzowych (studenci akademii Sibeliusa w Helsinkach z wydziału jazzowego), działający pod opieką Fińskiego Stowarzyszenia Big Bandów.
Od 2020 roku bierze czynnie udział w sesjach nagraniowych oraz wys†ępuje z zawodowymi artystami, zespołami jak i Big Bandami. Jego pasją jest improwizacja. Jesienią 2022 rozpocznie naukę w Akdemii Muzycznej Sibeliusa w Helsinkach (kierunek jazz) na wydziale młodzieżowym.
Krzysztof Dobosiewicz - wychował się̨ w warszawskiej rodzinie muzycznej. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Zenona Bąkowskiego i prof. Henryka Palulisa, kompozycję u Bogusława Schaeffera oraz dyrygenturę̨ w Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu w klasie Waltera Hagengrolla.
Od ponad dwudziestu lat mieszka i pracuje w Finlandii, gdzie przy okazji różnorodnych projektów artystycznych aktywnie popularyzuje muzykę̨ polską. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z wielkimi dyrygentami oraz solistami, jak m.in. Yehudi Menuhin, Jorma Panula, Hannu Lintu, Dima Slobodeniouk (pod batutą którego odbyła się premiera koncertu klarnetowego kompozytora). Jako solista występował na estradach fińskich oraz szwedzkich (m.in. Östgöta Blåsarsymfoniker, Linköping). Jest również̇ aktywnym kompozytorem, orkiestratorem i aranżerem. Równie swobodnie czuje się w muzyce klasycznej, co w filmowej, elektronicznej, eksperymentalnej, a także w improwizacji i jazzie.
Dyrygował wieloma orkiestrami w Finlandii oraz w Polsce, m.in. Jyväskylä Chamber Orchestra, Jyväskylä Big Band, Jyväskylä Sinfonia, Joensuu City Orchestra, Kymi Sinfonie]a, Pori Sinfonietta, Vaasa City Orchestra, St. Michel Strings, Air Force Big Band, Sinfonia Lahti oraz Polską Orkiestrą Radiową , Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Orkiestrami Filharmonii: Gorzowskiej, Koszalińskiej, Pomorskiej w Bydgoszczy, Szczecińskiej, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Krakowskiej, Lubeskiej, Śląskiej w Katowicach, a także Orkiestrą Symfoniczną w Toruniu i Capella Bydgostiensis w Bydgoszczy. Jako dyrygent koncertował m.in. z Anną Marią Staśkiewicz, Agatą Zubel, Krzysztofem Bąkowskim, Nikitą Boriso-Glebskim, Eriką Dobosiewicz, Sami Junnonen, Päivi Severeide, Marianem Petrescu oraz innymi artystami światowej sławy.
W swojej pracy twórczej często balansuje pomiędzy muzyką koncertową a performancem. Jego ambicją jest zaangażowanie odbiorcy na każdej płaszczyźnie odbioru. Sięga w tym celu do elementów teatru i widowiska, odważnie łącząc różne gatunki i nurty. W wielu krajach cieszy się zasłużoną̨ sławą wizjonera i innowatora. W swoim dorobku artystycznym ma kilka projektów autorskich, którymi może się poszczycić, wśród nich m.in.: Klasykę Horrorów z arcydziełami muzyki filmowej przedstawionymi w nowej, atrakcyjnej formie, Video Games – Superheroes z muzyką z największych hitów filmowych dla młodzieży oraz interaktywne widowisko muzyczne dla dzieci Lunapark.
W kwietniu 2019 za operę Salija do libretta Małgorzaty Szwajlik zdobył I nagrodę w Konkursie na Operę dla dzieci i młodzieży (libretto i muzykę) organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.