Koncert z okazji Święta Wojska Polskiego - 100 lat muzyki polskiej

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
Wstęp
bezpłatny

W dniach 20 czerwca - 4 września 2021 roku odbędzie się 25. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury. 25 różnorodnych wydarzeń wypełni tę jubileuszową edycję, będą to koncerty, recitale, projekcje filmowe oraz wystawa zdjęć.

Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021

Wystąpi:
Orkiestra Dęta OSP Aleksandrów Kujawski

W programie:
Marsz, Wiązanka pieśni żołnierskich, Gdy mi ciebie zabraknie, Ja się boję sama spać, Sen o Warszawie, Wiązanka muzyki z filmów wojennych, Wiązanka z przełomu lat 40tych i 50tych ( z okresu odbudowy Warszawy), Sen o Warszawie, Powołanie, Mury, Szklana pogoda, Krakowski spleen, Biała Armia, Tomasz, karabele! (muzyka filmowa Pan Tadeusz), Wojna domowa.

„Piosenka jest dobra na wszystko…” – przekonywał mistrzowski duet stworzony przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego. Ale są piosenki szczególne, takie, które w trudnej rzeczywistości stają się swoistym kodem, środkiem pokoleniowej komunikacji jak Krakowski spleen (1983). Kora wiedziała, że trzeba działać, by wyrwać się z beznadziei PRL-u. Inni też wiedzieli; szarugę dostrzegali i znakomicie ją puentowali jak choćby Lombard w piosence Szklana pogoda (1983). „Twarzą w twarz” wobec zakłamanej rzeczywistości stawał Jacek Kaczmarski śpiewając Mury (1978) – swoisty „hymn” narodzonej w 1980 roku „Solidarności”. Do walki o siebie i szeroko pojętą wolność zachęcał później Bajm piosenką Biała armia (1990)
W świętowaną rocznicę znakomicie wpisują się: piosenka Powołanie (1971), zaśpiewana przez Marylę Rodowicz, a także jedna z najlepszych, rodzimych ścieżek dźwiękowych ‒ Wojciecha Kilara do filmu Pan Tadeusz (1999). Tomasz, karabelę (jedno z ulubionych powiedzonek Podkomorzego) to fragment mroczny i tajemniczy, naznaczony idiomem rodzimego poloneza. Pozostając w kręgu muzyki filmowej wysłuchamy również nieśmiertelnych piosenek i melodii z serialu Wojna domowa (1964) oraz z filmów wojennych. Święto Wojska Polskiego będziemy czcić słuchając pieśni  żołnierskich, oraz piosenek z przełomu lat 40. i 50. – z okresu odbudowy naszej stolicy. Miasto, które cierpiało, ale powstało z prochu jak feniks – Warszawa, gdyż o niej mowa, stała się bohaterką wielu pieśni i piosenek. Jest wśród nich Sen o Warszawie (1966) duetu Czesław Niemen – Marek Gaszyński. 
Ale będą też piosenki „lekkie łatwe i przyjemne”, arcydzielne perełki jak m.in. Ja się boję sama spać – wyznanie Kaliny Jędrusik  z muzyką Jerzego Petersburskiego czy Gdy mi ciebie zabraknie – piosenka wyśpiewana przez Ludmiłę Jakubczak, ‒ uznana przez czytelników „Expresu Wieczornego” w 1960 roku  za najpopularniejszą polską piosenkę powojenną. 

dr Aneta Derkowska


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Koncert bez przerwy.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.