Musicale, Musicale

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
60 zł - normalny, 50 zł - ulgowy

W dniach 20 czerwca - 4 września 2021 roku odbędzie się 25. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury. 25 różnorodnych wydarzeń wypełni tę jubileuszową edycję, będą to koncerty, recitale, projekcje filmowe oraz wystawa zdjęć.

Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021

Wystąpią:
Edyta Krzemień - wokal
Damian Aleksander – wokal
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Sławomir Chrzanowski - dyrygent

Przemysław Draheim - prowadzenie

W programie utwory G. Gershwina, K. Weilla, M. Sandricha, G. Millera i wielu innych.

 

Miłość na Broadwayu czyli musicale, musicale. Popularność zaczęły zyskiwać dzięki takim tytułom jak amerykański Show Boat (Statek komediantów) O. Hammersteina II i J. Kerna z 1927 roku i europejska Dreigroschenoper (Opera za trzy grosze) do tekstu B. Brechta z muzyką K. Weila z 1928 roku. Gatunek narodził się więc na obu kontynentach ‒ w Stanach Zjednoczonych i w Europie niemal równocześnie. Później rozwijał się w zadziwiająco szybkim tempie, zyskując coraz szersze grono miłośników. Nic dziwnego. Te historie zostają w pamięci i w sercach ponieważ opowiadają o nas. Mówią o ludziach, którzy wciąż dokonują wyborów, mierzą się z przeciwnościami losu, kochają i pragną być kochani. Czyż nie o tym traktuje Upiór w operze (1986) A. L. Webbera – historia o miłości i odrzuceniu, która ciągle wzrusza i skłania do refleksji?  Ma także swoją kontynuację w innym musicalu Webbera pt. Love never dies. Są też inne historie: Evita (1976) – umuzyczniona biografia Evy Perón-Duarte ze słynnym hitem Don’t cry for me Argentina oraz Koty (1981) z poezją T.S. Eliota i znanym standardem muzycznym ‒ Memory. O czasach przemian obyczajowych, w których donośnie brzmi głos młodzieży i narodzinach rock and rolla opowiada Grease (1971) J. Jacobsa i W. Casey’a. Musical Jakyll&Hyde (1990) F. Wildhorna to z kolei dzieje człowieka o dwóch twarzach, o walce dobra ze złem, ciemnej stronie ludzkiej natury i miłości, która wszystko zwycięża. Dzieje miłości aż po grób opiewa francuski musical Roméo et Juliette, de la Haine à l’Amour (Romeo i Julia, miłość i nienawiść) (2001) G. Presgurvica wg sztuki W. Szekspira. Podczas koncertu wysłuchamy także fragmentu musicalu wszech czasów opartego na ponadczasowej powieści W. Hugo – Nędznicy (1980) C. M. Schönberga oraz cudownej piosenki New York, New York (1977) J. Kandera z filmu Martina Scorsese pod tym samym tytułem; piosenki, która brzmiała m.in. w wyśmienitych interpretacjach Lizy Minnelli i Franka Sinatry. Któż nie zna słynnej Deszczowej piosenki (Singing in the Rain) (1952) – na liście filmowych hitów ta umuzyczniona komedia romantyczna znalazła się na dwudziestym miejscu. Ponadto w programie piosenki Fiddle Faddle (1947) L. Andersona oraz You raise me up (2002) R. Løvlanda. 

dr Aneta Derkowska 


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Koncert bez przerwy.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.