Pójdziemy w pole w ranny czas

Koncert
Póki Polska żyje w nas
Dla dzieci
Data
Miejsce
Sala Prób CKK Jordanki
Wstęp
40 zł - rodzic + dziecko, 30 zł - rodzic, 15 zł - dziecko

Koncert odbędzie się w ramach projektu "Póki Polska żyje w nas"

Wkrótce będziemy obchodzić 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Z tej też okazji przypomnimy jej teksty dla dzieci pochodzące ze śpiewnika Zygmunta Noskowskiego „Cztery pory roku”, oczywiście w roli głównej - WIOSNA

Zygmunt Noskowski (ur. 2.05.1846, zm. 23.07.1909) uważał, że umuzykalnianie i muzyczne kształcenie dzieci i młodzieży pełni szczególną rolę w ich wychowaniu. Pisał: „Zaiste żadna ze sztuk nie jest w stanie tak bezpośrednio i dzielnie kształcić młodzieży, bo żadna nie działa tak wprost na umysł i uczucia. Prócz tego śpiew chóralny wlewa mimowolnie w umysł dziecka owo sławne zdanie starożytne: Concordia res parvae crescunt („zgodą rosną małe sprawy” lub inaczej „zgoda buduje”. W spuściźnie literackiej Marii Konopnickiej, która była matką sześciorga dzieci (ur. 23.05.1842, zm. 8.10.1910), ważne miejsce zajmują utwory dla najmłodszych odbiorców. Konopnicka, co zgodnie podkreślają badacze jej twórczości, miała ogromne wyczucie melodii wiersza. Nie dziwi więc fakt, że wielu kompozytorów, m.in. Władysław Żeleński, Mieczysław Karłowicz, Feliks Nowowiejski i inni bardzo chętnie umuzyczniali jej poezję. 
Śpiewnik dla dzieci Noskowskiego i Konopnickiej zawiera pięćdziesiąt piosenek, ułożonych według pór roku. Ideę takiego układu kompozytor tłumaczył słowami: „Każda z pór roku ma i swoją sferę dźwięków. Wiosna – naśladowanie głosów ptaków pojawia się jako motyw towarzyszący piosence czy zabawie; zimą dźwięki są ostre, szklane – dzwonienie dzwonków u sanek, suchy świst wiatru, skrzypienie śniegu. Lato jest porą, która wychodzi ze swych ram i upodabnia się do wiosny, bądź do jesieni. Odgłosy lata – to pokrzykiwania przepiórki, chrzęst kosów, brzęk kos. Późne lato niezauważalnie przechodzi w jesień”. Piosenki z tego Śpiewnika posiadają różny stopień trudności, gdyż przeznaczone zostały dla dzieci w różnym wieku (5-14 lat), a ich forma muzyczna uzależniona została od ukształtowania tekstu słownego. Rytmika tych urokliwych miniatur opiera się na wzorcach polskich tańców narodowych: krakowiaka (Ogródek, Sokół), kujawiaka (Cichy wieczór), oberka (Deszczyk), mazura (Taniec, Wianki, Odlot). Noskowski wykonał wszystkie pięćdziesiąt piosenek wraz z prowadzonym przez siebie chórem dziecięcym w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Zachwytom nie było końca. O tekstach Konopnickiej pisano, że wykazują one pokrewieństwo z poezją ludową, są piękne i śpiewne, a muzykę recenzent podsumował tak: „Noskowski dał melodie proste, wesołe, wdzięczne, łatwe do zapamiętania, w piosenkach zaś uczuciowych nie przekroczył granic łagodnego liryzmu”. Pomimo upływu czasu nie sposób się dzisiaj z tymi słowami nie zgodzić.

dr Aneta Derkowska


Czas dla nas powstał z myślą zarówno o dzieciach, jak i rodzicach. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia. Wszystkie prowadzone są w sposób przystępny i swobodny, z udziałem profesjonalnych artystów.

Czas dla nas udowadnia, że w świecie muzyki nie brakuje miejsca dla nikogo, a dzieci są najbardziej wymagającą widownią! Dlatego dokładamy wszelkich starań, by nie gasić ich dziecięcego zapału, nie ograniczać ich swobody i rozwijać ich wrażliwość poprzez kontakt z żywą muzyką.

Przygotowanie i prowadzenie: Adriana Wdziękońska
Wszystkie koncerty odbywają się w Sali Prób CKK Jordanki