Wieczór polskich przebojów

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
50 zł

 

Koncert w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura"

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II"

ZAUCHA / WODECKI / PERFECT / KOMBI / ŁOBASZEWSKA / CIECHOWSKI

 

Wystąpią:
Jacek Kotlarski - wokal, prowadzenie koncertu
Patrycja Kotlarska - wokal 
Piotr Wrombel - fortepian, aranżacje orkiestrowe
Zbigniew Wrombel - kontrabas, gitara basowa
Sebastian Frankiewicz - perkusja
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Joanna Natalia Ślusarczyk - dyrygent

W programie:
Z. Wodecki - Izolda
Z. Wodecki - Walc Embarras
Z. Wodecki - Panny mego Dziadka
Perfect - Niepokonani
Perfect - Nie mogę Ci wiele dać
A. Zaucha - Bądź moim natchnieniem
A. Zaucha - W złotych kroplach deszczu
A. Zaucha - Myśmy sobie pisani
B. Mec - Jej portret
K. Prońko - Jesteś lekiem na całe zło
Kombii - Słodkiego miłego życia
G. Łobaszewska - Nad rzeką marzeń
G. Łobaszewska - Czas nas uczy pogody
G. Ciechowski - Nie pytaj o Polskę

Chociaż w panoramie polskiej piosenki nigdy ich nie zabraknie, na co dzień bardzo ich brakuje. Zbigniew Wodecki (1950-2017) był jedną z najpopularniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Cudowny gawędziarz, błyskotliwy i dowcipny rozmówca, kochał swoją pracę.  Królowa polskiej piosenki – Irena Santor mówiła o nim: „Umiał być z widzem za pan brat, tak jakby się ze wszystkimi spotykał u siebie na kawie. To wielka sztuka umieć zawładnąć publicznością. On to umiał i robił taktownie”. W programie zabrzmią niezapomniane przeboje wcześniej wykonywane przez księcia polskiej piosenki: Izolda, Walc Embarras, Panny mego Dziadka
Andrzej Zaucha (1949-1991) ‒ piosenkarz, aktor i muzyk jazzowy pochodził z Krakowa. Jego krajan – Zbigniew Wodecki mawiał, że Andrzej był człowiekiem o „niesamowitej inteligencji muzycznej” i „urodził się w swingu”.  Przypomnimy sobie czym jest prawdziwa piosenka słuchając dawnych przebojów śpiewanych przez Zauchę: Bądź moim natchnieniem, W złotych kroplach deszczu, Myśmy sobie pisani
Lider Republiki, Obywatel G.C. – Grzegorz Ciechowski – klasyk polskiego rocka. Nie pytaj o Polskę to utwór ponadczasowy i pozaczasowy, „erotyk do ojczyzny”, a przyznać trzeba, że miłość do Polski nie jest łatwa, bo Polska bywała i nadal bywa chociaż rzadziej: pijana, smutna, brudna i zmęczona. Ale to miłość prawdziwa, bezinteresowna i bezwarunkowa. Utwór pochodzi z albumu Tak! Tak!, który został wydany w schyłkowej fazie PRL, w 1988 roku. 
 O miłości w różnych jej odsłonach śpiewali także: Perfect (Niepokonani, Niewiele ci mogę dać), Bogusław Mec (Jej portret), Krystyna Prońko (Jesteś lekiem na całe zło).
Swobodnie balansująca pomiędzy różnymi stylami od muzyki pop poprzez soul, funky, jazz aż po rock – Grażyna Łobaczewska, gdyż o niej mowa, jest artystką szalenie wszechstronną, nie bez przyczyny nazywaną polską Arethą Franklin.  Z jej repertuaru pochodzą tak arcydzielne miniatury jak: Nad rzeką marzeń, Czas nas uczy pogody.  
Pozostaje życzyć Państwu Słodkiego, miłego życia (Kombi) i życia z piosenką. 

Aneta Derkowska