Wieczorne kontrasty - barok, klasyka, impresjonizm

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Wstęp
Wstęp wolny*

Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” / Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2023

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II"

Wystąpią:

Bartłomiej Fraś – skrzypce
Julianna Vinci – wiolonczela
Małgorzata Lisecka - prowadzenie

W programie:

F. Benda - Sonata g-moll L3.89
I. Pleyel - Duety na skrzypce i wiolonczelę H. 501-502
J. M. Leclair - Sonata D-dur op.9 nr 3
Z. Kodaly - Sonata na skrzypce i wiolonczelę
C. Debussy – Światło księżyca z suity Bergamasque


OPIS KONCERTU

Wydarzenie z pewnością docenią wszyscy entuzjaści europejskiej muzyki poważnej. Wieczór stanie się bowiem nie tylko niepowtarzalną okazją do zgłębienia istoty doskonałej sonaty, ale również fascynującą wyprawą do ojczyzn jej wybitnych twórców. Koncert otworzy muzyka Franza Františka Bendy – czeskiego muzyka, czołowego reprezentanta niemieckiej szkoły skrzypcowej. Następnie wysłuchamy Duetów na skrzypce i wiolonczelę, których autorem jest francuski kompozytor Ignacy Pleyel, autor o dorobku silnie zakorzenionym w tradycji klasycznej. Później zachwyt publiczności, dzięki oryginalnym rozwiązaniom melodycznym i zmienności rytmu, wzbudzi sonata skrzypcowa Leclaira, którego twórczość jest osadzona w muzyce barokowej. Szczególną atmosferę wydarzenia dopełnią niepokojące brzmienia obecne w węgierskiej muzyce Zoltána Kodálya, a wędrówkę po muzycznej mapie kontynentu zwieńczy kultowe Światło księżyca Claude’a Debussy’ego – wybitny manifest impresjonizmu. 

 

Sala Mieszczańska, w której odbędzie się koncert pn. Wieczorne kontrasty – barok, klasyka, impresjonizm, kryje w sobie niezwykły skarb – portret Mikołaja Kopernika, którego powstanie datuje się na poł. XVI w. To właśnie ten wizerunek jest najczęściej spotykanym w podręcznikach szkolnych, mediach, pamiątkach, plakatach. Dlatego też organizując koncerty w Sali Mieszczańskiej celowo sytuujemy scenę dla artystów właśnie pod portretem, by zwrócić na niego uwagę uczestników koncertu i pokreślić szczególne walory artystyczne dzieła. W trwającym właśnie Roku Kopernikańskim obraz zyskał nowy blask, nowe warunki ekspozycyjne, dodatkowe zabezpieczenie i co niezwykle istotne – został przez to wszystko wyróżniony tak jak na to zasługuje.

Na portrecie widzimy mężczyznę w wieku ok. 35-40 lat z wyrazistymi rysami oraz długimi, falistymi włosami. Kopernik jest na nim ubrany w czarną sutannę z widocznym białym futerkiem przy kołnierzu i rękawach. Zabytkoznawca i konserwator sztuki Józef Flik wysuwał hipotezę, że pierwotnie portret ukazywał uczonego z widoczną lewą ręką trzymającą konwalię – średniowieczny symbol medycyny. Dolna część obrazu nosi bowiem ślady uszkodzeń drewna, które hipotetycznie mogły powstać przy odpiłowaniu części dzieła.

Od około 1594 r. do pocz. XX w. obraz znajdował się w Bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Po odzyskaniu przez miasto niepodległości do 1939 r. był przechowywany w Państwowym Gimnazjum Męskim im. M. Kopernika w Toruniu. W czasie okupacji przeniesiony został do Muzeum Miejskiego (obecnie Muzeum Okręgowe w Toruniu). Na przełomie lat 1944-45 próbowano wywieźć zabytek do Niemiec ale na szczęście w 1945 r. został odnaleziony w składnicy w Wyrzysku i został przekazany w depozyt do zbiorów Muzeum Miejskiego przez I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Toruniu. Niedługo potem zaczął zdobić Salę Mieszczańską Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

informacja opracowana na podstawie tekstu ze strony internetowej Muzeum Okręgowego https://muzeum.torun.pl/aktualnosci/portret-mikolaja-kopernika-w-nowej-odslonie/ 

* bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 29 czerwca 2023 r.


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II"
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz marki: Seni BellaUrbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Vobacom Sp. z o.o.Uzdrowisko Ciechocinek S.A. producent wody mineralnej "Krystynka"
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna