Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Jesteśmy muzycznym sercem Torunia
Toruńska Orkiestra Symfoniczna to jedna z czołowych instytucji kultury w regionie i prawdziwe muzyczne serce Torunia. Kilkadziesiąt lat historii Orkiestry to dzieje prężnego rozwoju i tworzenia pomostu pomiędzy najwybitniejszymi dziełami wszechczasów, a spragnionymi niezapomnianych wrażeń melomanami.
Wspieramy rozwój kultury i muzyczny dialog w regionie
Nawet najbardziej utalentowani artyści, będący autorami ponadczasowych utworów, nie wspięliby się na wyżyny geniuszu bez wsparcia wiernej publiczności. Naszą najważniejszą misją pozostaje rozwijanie i zaspokajanie potrzeb muzycznych mieszkańców Torunia i jego okolic. Pragniemy rozpowszechniać muzyczne dziedzictwo na większą skalę i aktywnie uczestniczyć w całościowym rozwoju kultury. Wierzymy, że rozkwit naszej instytucji zachęci znaczną część społeczeństwa do partycypowania we wspólnym dorobku kulturowym. We wszystkich działaniach przyświeca nam idea kreowania otwartej i przyjaznej przestrzeni muzycznego dialogu.
Pielęgnujemy tradycję i przecieramy szlaki
Toruńska Orkiestra Symfoniczna sprawnie łączy w sobie zarówno szacunek wobec tradycji i chęć nawiązywania do dzieł wielkich twórców polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej, jak i otwartość na nowe doświadczenia i odważne spojrzenie w przyszłość. Podczas wieczornych koncertów drzwi budynku otwierają się dla przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, a oferta instytucji jest dostosowana do zróżnicowanych oczekiwań publiczności. Organizujemy koncerty symfoniczne i oratoryjne, koncerty kameralne i recitale, audycje i koncerty szkolne, festiwale i konkursy muzyczne, a także realizujemy wszelkie inne działania zgodne z naszymi wartościami. Bogaty repertuar wydarzeń ma na celu złożenie hołdu wielowiekowej spuściźnie muzyki pochodzącej ze wszystkich stron świata. Przedsięwzięcie to staje się możliwe, dzięki gronu utalentowanych muzyków, zespołowi administracyjnemu, wolontariuszom i wielu innym wspaniałym osobom współtworzącym Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.
W swojej wieloletniej działalności zawsze staramy się pozostawać blisko nie tylko wielkiego muzycznego dziedzictwa, ale również drugiego człowieka.
Nasza siedziba to CKK Jordanki
Od grudnia 2015 roku siedzibę naszej instytucji stanowi monumentalny budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, a w znajdujących się w środku Salach Koncertowej i Kameralnej odbywa się większość wydarzeń Orkiestry. Przestronne wnętrze, nawiązujące ceglaną strukturą do architektury Starego Miasta, tworzy doskonałą przestrzeń dla realizacji ambitnych zamierzeń instytucji.
Odnosimy liczne sukcesy
Działalność Orkiestry od wielu lat spotyka się z powszechnym uznaniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Toruńscy muzycy mogą poszczycić się wykonaniem prawie trzech tysięcy koncertów w Polsce i całej Europie; występowali w Belgii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Białorusi, Litwie. Instytucja godnie reprezentuje Toruń podczas krajowych i międzynarodowych tournée. Może poszczycić się udziałem w licznych festiwalach, zrealizowaniem miesięcznego tournée w Chinach, występem w Gali Operowej w Pampelunie. Wielkim sukcesem Orkiestry był również koncert w Cirque Royal w Brukseli w 2010 roku. W lipcu 2010 roku miała zaszczyt towarzyszyć Jose Carrerasowi podczas jego występu na toruńskiej Motoarenie.
Na swoim koncie Orkiestra ma liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Radia Suisse Romande oraz ostatnią płytę z muzyką Romualda Twardowskiego, nagraną przez orkiestrę w grudniu 2017 roku, wraz ze skrzypaczką Kingą Augustyn pod dyrekcją Mariusza Smolija.
Realizujemy fascynujące projekty
Orkiestra zrealizowała wiele projektów. Nasze działania artystyczne cechuje ogromna różnorodność – nie lękamy się nawet najbardziej śmiałych i nieszablonowych przedsięwzięć!
Jednym z naszych sztandarowych projektów jest Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” dążący do ożywienia monumentalnych wnętrz i zatarcia granic pomiędzy muzyką i architekturą. Innym ważnym projektem pozostaje Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, w którym biorą udział słynni wirtuozi z całego świata, a o prestiżu wydarzenia z pewnością świadczy fakt, że w latach 2013, 2016 Konkurs objął swoją Honorową Prezydenturą Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.
Ponadto zrealizowaliśmy następujące projekty:
- Siła Natury „Ziemia, Planety, Gwiazdy” – 2017–2018
- Siła Natury „Moc Ognia” – 12.10–21.10.2018
- Dni Moniuszkowskie – 5.05–21.06.2019
- Dyrygent – Rezydent, edycje 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021
- Projekt – Viva Beethoven! – 250. rocznica urodzin kompozytora – 31.01–28.12.2020
- Kujawy pełne muzycznej wrzawy! – 31.05–28.08.2021
- Wielcy kompozytorzy – wielkie jubileusze – 17.04–5.11.2021
- Cztery struny świata – 16.01–18.06.2022
- Póki Polska żyje w nas – 19.05–4.06.2022
- SEROCKI #100 – 6.03–25.09.2022
- Palcem po partyturze 12.06–4.12.2022
- ZACZNIJ ŻYĆ (Z) KULTURĄ – 4.11–14.12.2022
- Scena muzyki polskiej 24.11–22.06.2023
- Zobaczyć muzykę – 24.03–22.05.2023
Współtworzymy również wiele innych cennych przedsięwzięć i zewnętrznych imprez artystycznych. Jesteśmy zaangażowani we współpracę z licznymi orkiestrami, filharmoniami, szkołami muzycznymi w kraju i za granicą.
Pamiętamy o najmłodszych
Działamy również na rzecz popularyzacji muzycznego dziedzictwa w gronie najmłodszych melomanów: ogromną wagę przykładamy do edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.
Ponadto Orkiestra współpracuje od lat z Zespołem Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, umożliwiając wyróżniającym się młodym artystom występowanie w roli solistów na specjalnie organizowanych koncertach.
Instytucja jest często beneficjentem projektów m.in. z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Muzyki i Tańca, Narodowego Centrum Kultury, w ramach których organizuje liczne koncerty i uroczystości rocznicowe, okolicznościowe, festiwale, wspiera młodych artystów czy kupuje lub wymienia sprzęt biurowy, sceniczny, a także instrumenty.
Obecnie dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest Przemysław Kempiński, zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Dainius Pavilionis, a pierwszym dyrygentem gościnnym Adam Banaszak. Aktualny zespół artystyczny Orkiestry tworzą 53 osoby, a administracyjny 11 osób.
I Skrzypce
Izabela Bogusz - koncertmistrz
Michał Nowak - koncertmistrz
Grzegorz Bogusz
Mariola Majrowska
Renata Brylińska
Katarzyna Dereszyńska
Małgorzata Żuchowska
Emilia Dagil
Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska
Mieszko Zabłocki
II Skrzypce
Ewa Drzewiecka-Mistrzak
Aleksandra Pilarska-Lewi
Rafał Mazowiecki
Katarzyna Ignac
Arnaud Śmigiel-Kamiński
Joanna Naworska
Altówki
Marta Wroniszewska
Monika Kamińska
Anna Szczepańska
Anna Marczyńska
Karol Piechowiak
Michał Rak
Wiolonczele
Karol Wroniszewski - koncertmistrz
Dorota Bojarczuk
Beata Wiącek-Felczykowska
Kamila Wieczorek
Piotr Skruszewicz
Rachwał Flavia
Kontrabasy
Radosław Manthey
Andrzej Wyrwicki
Katarzyna Warcaba
Flety
Dorota Jagiełło
Monika Nowacka-Sekuła
Agata Głodek
Obój
Mateusz Kubański
Klarnety
Ewa Zwolińska
Mirosław Dudziński
Mateusz Szwankowski
Fagoty
Sławomir Bogdaszewski
Beniamin Lewi
Waltornie
Maciej Halama
Tomasz Kubica
Katarzyna Karpińska
Angela Warzyńska
Trąbki
Stanisław Karczewski
Jacek Wieczorek
Łukasz Ignac
Puzony
Grzegorz Radziejewski
Paulino Taica Frias
Adam Piórek
Kotły / Perkusja
Paweł Witulski
Fortepian
Wojciech Sarba
Inspektor orkiestry
Michał Rak
Bibliotekarz orkiestry
Karol Piechowiak