ONLINE / Wieczór francuski / C. Saint-Saëns | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

ONLINE / Wieczór francuski / C. Saint-Saëns

Koncert
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Transmisja online
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy

Koncert oraz Prolog koncertowy będą emitowane online na naszym kanale YouTube. Terminy emisji wydarzeń:

14.05.2021r., godz. 19:00 - Prolog koncertowy / C. Saint-Saëns 
15.05.2021r., godz. 18:00 - Wieczór francuski / C. Saint-Saëns #1, podczas którego usłyszymy II Symfonię a-moll op. 55
22.05.2021r., godz. 18:00 - Wieczór francuski / C. Saint-Saëns #2, podczas którego wysłuchamy III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 oraz Introdukcję i Rondo Capriccioso a-moll op. 28
26.05.2021r., godz. 19:00 - Wieczór francuski / C. Saint-Saëns #3, podczas którego posłuchamy najbardziej znane dzieło kompozytora jakim jest Karnawał Zwierząt


Zwroty za bilety zakupione online zostaną zrealizowane automatycznie, dla wszystkich Klientów. Zwroty zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, zarówno w przypadku płatności przelewem bankowym, BLIKiem jak i kartą, z zastrzeżeniem terminu zgodnie ze wskazaniem operatora kart płatniczych, do 31 dni.
Bilety zakupione w kasie biletowej można będzie zwracać wyłącznie w kasie CKK Jordanki czynnej od kwietnia, raz w tygodniu, w piątki w godz. 13 - 19.


Koncert z okazji 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze"

Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze to projekt, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów obchodzących ważne rocznice w 2021 r. W ramach zadania odbędzie się 12 wydarzeń, w tym: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład. Projekt odwołuje się do następujących rocznic:  280. rocznicy śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego, 120. rocznicy śmierci G. Verdiego, 230. rocznicy śmierci W. A. Mozarta, 110. rocznicy śmierci G. Mahlera oraz 100. rocznicy śmierci W. Żeleńskiego. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni wybitni artyści (Marek Tomaszewski, Krzysztof Książek, Piotr Buszewski, Piotr Sałajczyk), a także młodzi laureaci nagród w konkursach, studenci akademii muzycznych oraz uczniowie.


Przed koncertem zapraszamy wszystkich melomanów na spotkanie wprowadzające do koncertu.

Do udziału w spotkaniu uprawnia bilet na koncert. Czas trwania ok. 30 minut. Serdecznie zapraszamy!


Wystąpią:
Maria Sławek - skrzypce
Karolina Sekuła - fortepian
Miłosz Rządkiewicz - fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Andrzej Sułek - prowadzenie

W programie:
C. Saint-Saëns - Karnawał zwierząt
C. Saint-Saëns - Introdukcja i Rondo Capriccioso a-moll op. 28
C. Saint-Saëns - III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61
C. Saint-Saëns - II Symfonia a-moll op. 55

Utwory na skrzypce Camille’a Saint-Saënsa łączy podobny typ ekspresji; wyrafinowanej, pełnej wirtuozerii, warunkowanej lekkością faktury. Ostatni III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 posiada największy ciężar gatunkowy ze wszystkich koncertów skrzypcowych Saint-Saënsa. Wpisuje się w nurt koncertów liryczno-wirtuozowskich i zbliża w stronę dzieł: Henryka Wieniawskiego, Maxa Brucha, Édouarda Lalo czy Piotra Czajkowskiego. Został zadedykowany Pablo Sarasatemu, który był również jego pierwszym wykonawcą. Koncert h-moll zawdzięcza swą popularność kantylenowym tematom oraz atrakcyjnym i efektownym, choć obfitującym w techniczne rafy, fragmentom wirtuozowskim. Utwór zachowuje typowy trzyczęściowy układ, o następującym układzie temp: szybka – wolna – szybka. 
Kompozycją, której Saint-Saëns przez całe życie się wstydził była „fantazja zoologiczna” Karnawał zwierząt. Ten powstały w 1886 roku muzyczny psikus jest cyklem czternastu miniatur na jedenaście instrumentów. Czyżby „naśladownictwo natury”?  Owszem i to w żartobliwej „tonacji” ponieważ kompozytor, wykorzystując brzmieniowy idiom konkretnych instrumentów błyskotliwie zilustrował świat fauny. Te „zoologiczne widokówki” doskonale też oddają charakter muzyki jego kolegów: Offenbacha, Czajkowskiego, Rossiniego i innych. Podczas domowych wykonań Karnawału zwierząt przyjaciele Saint-Saënsa bawili się setnie, ale nie zdołali przekonać kompozytora do wydania tych urokliwych miniaturek. Camille obawiał się bowiem, że ów muzyczny żarcik nie przystoi poważnemu kompozytorowi, za jakiego się uważał. Dlatego cykl został wydany dopiero rok po jego śmierci i po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, odnajdziemy w nim m.in. Królewski marsz lwa (kwintet smyczkowy i dwa fortepiany), mknące w dzikim pędzie osły azjatyckie – Kułany (dwa fortepiany). Jest i Żółw (parodystycznie spowolniony kankan grany przez smyczki i fortepian), za którym dostojnie kroczy Słoń (kontrabas), skaczą też Kangury (dwa fortepiany) i pląsają rybki w Akwarium (m.in. flet i harmonika szklana). Są i Skamieliny, które nucą skoczną arię Rossiniego… 
W poczet poważnych dzieł Camille’a Saint-Saënsa zalicza się Introdukcję i Rondo capriccioso op. 28 oraz II Symfonię a-moll op. 55.  Ta ostatnia powstała w 1859 roku i nie zdobyła takiej popularności jak napisana 27 lat później III Symfonia. Naznaczona wpływami twórczości Haydna, Brahmsa i Mendelssohna-Bartholdy’ego stanowi przykład doskonałej kondensacji treści, zawartej w ponad dwudziestominutowej (jak na XIX wiek – niemal aforystycznej) symfonicznej formie.
 

 dr Aneta Derkowska


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.

Wydarzenia powiązane
Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze
Prelekcje
Transmisja online
Data
-
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki
Logotypy Mecenasów, Sponsorów i Partnerów projektu Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze

Najbliższe koncerty

pomnik Flisaka w Toruniu
  • Koncert kameralny
  • Nova Muzyka i Architektura
Żaby, smoki i pierniki – toruńskie legendy
pięć kobieet w białych sukniach
  • Koncert
  • Koncert plenerowy
Tańce z Dalekiego Wschodu
portret mężczyzny
  • Koncert plenerowy
  • Nova Muzyka i Architektura
Muzyka Rzeki vol. 1: Chopin / Schumann