Music of the river vol. 1: Chopin / Schumann

Open-air concert
Nova Music and Architecture
Recital
Data wydarzenia
Location
Barge on the Vistula
Entrance
Admission free

Performers:

  • Liu Yuhang (Chiny) – fortepian
    Nagroda pozaregulaminowa TOS przyznana na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie
  • Sara Watrak - prowadzenie

Programme: 

  • F. Chopin - Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22
  • F. Chopin - Scherzo nr 2 b-moll op. 31
  • F. Chopin - Ballada f-moll op. 52
  • R. Schumann - Karnawał op. 9

 

Letnie koncerty są o tyle niezwykłe, że z powodu ciepłej temperatury i, zazwyczaj, pięknej pogody, mogą odbywać się w plenerze. Pozwala to na dostrzeżenie harmonii, która wytwarza się między muzyką i naturą. Dlatego wyjątkowy będzie recital fortepianowy Yuhanga Liu, którego melomanii będą mogli wysłuchać na barce na Wiśle. Pianista zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Koncert odbywa się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. 

Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22 Chopina swoim melodyjnym początkiem idealnie wpasuje się w rytm fal rzeki, delikatnie poruszanych przez wiatr. Druga część utworu, mająca formę poloneza, zaskakuje bardziej nagłymi brzmieniami. Scherzo nr 2 b-moll op. 31 Chopina przyciąga uwagę  pierwszymi dramatycznymi nutami, które stopniowo łagodnieją, by zachwycić słuchaczy swoją łagodnością. Nic dziwnego, że przez współczesnych kompozytorowi utwór został porównany do poematów Byrona. Ostatnia ballada napisana przez Chopina – Ballada f-moll op. 52 – uderza swoją tajemniczością, która otula słuchaczy i zachęca do zatopienia się w melodii. 

Yuhang Liu

Urodził się 13 września 2001 r. w Jining, w prowincji Shandong. W wieku trzech lat związał się z fortepianem i uczył się u pana Ye Haolin, który zdobył kilka złotych medali w prowincji Shandong i w Chinach.

W wieku dziewięciu lat wyjechała do Pekinu, w klasie fortepianu profesora Zhanga Jina oraz profesora Chen Yunjie i profesora Zhou Yinga. Ukończył Szkołę Podstawową przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym oraz Gimnazjum przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym. Zdobyła drugie miejsce w IV Chińskim Konkursie Pianistycznym "Cadenza Cup" w 2011 roku oraz w XII Chińskim Konkursie Pianistycznym "Xinghai Cup".

W 2016 roku studia Licencjackie w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu profesor Alicji Kledzik oraz dra Piotra Żukowskiego. Przejście na studia magister w 2020 roku. Obecnie przebywa na doktorat w klasie prof. Alicji Kledzik.

Laureat licznych nagród na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych: m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krystiana Tkaczewskiego w 2017 - 3 miejsce, Danubia Talents Liszt International Piano Competition w Rzymie - 2 miejsce, Intenational Music Competition Bonn “Grand Prize Virtuoso" - 1 miejsce. 2022 II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tarnów,góra 6, 2023 VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie - 1 miejsce.

Dotychczas koncertował w Pekinie, Szanghaju, Jinan, Changchun, Jingdezhen, Shijiazhuang, Ningbo, Katowicach, Poznaniu, Bonn, Łodzi, Berlinie, Wiedniu i innych dużych miastach w kraju i za granicą oraz brał udział w różnych przedstawieniach artystycznych.

Odbył tournée po Chinach z koncertami lisztowskimi i uczestniczył w wydarzeniach komercyjnych, takich jak 70. święto narodowe Chin, otrzymując uznanie lokalnych mediów. Przeprowadził również kilka publicznych kursów mistrzowskich, aby zademonstrować swoje umiejętności pedagogiczne. Prowadził również wymianę akademicką w Northeast Normal University, Hebei Normal University, Jiangxi Normal University, Ningbo University i wielu innych uczelniach. Jest jednym z pianistów nowej generacji działających w Chinach.

Toruński recital jest nagrodą dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego, którą artysta zdobył na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna