Póki Polska żyje w nas

Kiedy Polska żyje w nas 19.05-4.06.2022 Toruń
Data publikacji

Szanowni Państwo,

z dumą i nieukrywaną radością zapraszam na nowy – autorski projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod nazwą „Póki Polska żyje w nas”, który w Toruniu odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. i stanowić będzie muzyczną podróż w świat polskich kompozytorów, rodzimej literatury i  historii.

Pierwszy raz w Toruniu zaprezentowana zostanie spuścizna Adama Mickiewicza w interpretacji aktora Roberta Więckiewicza, pisarza Andrzeja Stasiuka oraz ukraińskiego folkowo-rockowego zespołu Haydamaky, którym towarzyszyć będzie oczywiście nasz zespół artystyczny. Rok temu - tworząc pierwsze szkice tego wydarzenia nie spodziewaliśmy się, że nabierze ono w obecnej sytuacji tak dużego ciężaru gatunkowego i tak aktualnego wymiaru. Ukraiński zespół, znakomici zaproszeni goście i trzynastozgłoskowiec Mickiewicza, w którym pobrzmiewają echa powstania listopadowego czy też niesamowity folklor i orientalność stepów akermańskich. Polecam ten koncert szczególnej uwadze bo może się już w Toruniu taka okazja nie powtórzyć!

Po raz pierwszy w Toruniu zabrzmi również Symfonia Polonia Ignacego Jana Paderewskiego - oddająca ducha trudnych w historii Polski początków XX wieku. Niespotykane, monumentalne, nasycone patriotyzmem i wielkimi emocjami dzieło zabrzmi pod batutą doskonałego dyrygenta – Wojciecha Rodka, a całość programu dopełni kolejne ze znakomitych dzieł wielkiego Polaka-kompozytora – Fantazja polska na fortepian i orkiestrę, którą usłyszymy w interpretacji torunianina – Pawła Wakarecego.

Jeżeli do tego dodamy koncert kameralny, koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia i towarzyszące projektowi wydarzenia edukacyjne, to z całą pewnością przyjąć można, że czeka nas wszystkich doskonała uczta, która zadowoli gusta nawet najbardziej wyrafinowanych odbiorców.

Do zobaczenia na wydarzeniach projektu „Póki Polska żyje w nas”!

Przemysław Kempiński
Dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Aktualności

troje mężczyzn i kobieta w kepeluszu
Data publikacji:
Ubiegły tydzień Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej spędził w Hiszpanii. Muzycy zostali zaproszeni przez …
skrzypce i buket kwiatów
Data publikacji:
Uwaga! Pula biletów w cenach promocyjnych została wyczerpana.  Do zobaczenia w salach koncertowych…
grafika projektu All that JAZZ
Data publikacji:
Wraz z Nowym Rokiem rozpoczynamy nowy projekt. All that JAZZ to cztery koncerty symfoniczne, podczas których zaprezentujemy …
złote śnieżynki na granatowym tle
Data publikacji:
Radosnych, pełnych ciepła i wolnych od zgiełku codzienności Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku samych sukcesów,…