Meruert Karmenova - Laureatka II nagrody Konkursu Wieniawskiego
Koncert w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, organizowanego przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wykonawcy:
Meruert Karmenova (Kazachstan) - skrzypce - Laureatka II nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
W programie:
J. Brahms - Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
Datę nadchodzącego koncertu z pewnością powinni zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy skrzypiec: subtelne piękno i emocjonalny dramatyzm instrumentu zaprezentuje publiczności Meruert Karmenova. Utalentowana skrzypaczka i laureatka wielu nagród w międzynarodowych konkursach skrzypcowych wspólnie z artystami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona dla publiczności słynny utwór niemieckiego kompozytora muzyki absolutnej Johannesa Brahmsa – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77. Utwór Brahmsa przypomina symfonię, w której partia skrzypiec zostaje przeciwstawiona grze całej orkiestry. Brahms nie od razu znalazł się w panteonie najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiej muzyki poważnej, a jego dzieło początkowo spotkało się z ambiwalentnymi recenzjami krytyków. Ostatecznie doceniono indywidualny, silnie zakorzeniony w tradycji styl, a koncert okrzyknięto arcydziełem muzyki skrzypcowej.
Podczas koncertu nasi symfonicy wykonają również V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, uznawaną za najważniejsze dzieło epoki, które poza repertuarami orkiestr na całym świecie na stałe zagościło również w popkulturze. Dzieło Beethovena, nie bez powodu zwane „symfonią losu”, rozpoczyna groźny, czteronutowy motyw, który stopniowo ujawnia wyobraźni melomanów muzyczny pejzaż tragicznych zmagań człowieka z bezlitosnymi wyrokami przeznaczenia. Gwałtowna, pełna niepokojących brzmień walka znajduje swoje ujście w mocnym finale będącym zwycięskim triumfem artysty nad goryczą egzystencji.
Meruert Karmenova urodziła się w Kazachstanie i już w wieku 5 lat zaczęła grać na skrzypcach. Po przeprowadzce do Moskwy uczyła się w Gnessin Special Music School u Tatiany Berkul, następnie kontynuowała naukę w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Młoda artystka brała udział w wielu konkursach skrzypcowych, w których zdobyła szereg nagród, m.in.: drugą nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypków im. Dawida Ojstracha w Moskwie (2007), pierwszą nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Astanie w Kazachstanie (2007) oraz pierwszą nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ludwiga van Beethovena w St. Pölten w Austrii (2010). W 2018 roku, po zakończeniu kształcenia, rozpoczęła rezydenturę w Queen Elizabeth Music Chapel w Belgii, gdzie współpracowała z Augustinem Dumayem. Niedługo później zdobyła I nagrodę w Konkursie Smyczków Klasycznych w Rydze oraz w Międzynarodowym Konkursie Smyczków Klasycznych i Festiwalu w Wiedniu. W 2022 roku skrzypaczka została laureatką II nagrody w XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Po zwycięstwie wyruszyła w artystyczne tournée, na którym występowała wspólnie z Filharmonią Poznańską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR), NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” oraz Filharmoniami w Rzeszowie, Opolu, Krakowie i Łodzi. W 2023 roku Karmenova koncertuje z orkiestrami, uczestniczy w festiwalach oraz pracuje nad debiutancką płytą.