Warsztaty lutnicze
Pierwsze wzmianki o skrzypcach w Polsce pochodzą z piętnastowiecznego rękopisu mnicha Mikołaja Włoskiego zamieszczonego w „Kazaniach Średniowiecznych” przez Aleksandra Brücknera. Od tej pory rozpoczął się również rozwój nowej sztuki – lutnictwa. Nazwę ta profesja zawdzięcza nazwie innego instrumentu – lutni. Na warsztatach zademonstrowane zostaną instrumenty, rekonstrukcje tych najwcześniejszych średniowiecznych wraz ze smyczkami ich poszczególnymi częściami. Będzie można także posłuchać brzmienia skrzypiec zbudowanych wg ówczesnych wymogów. Uczestnicy poznają zarówno historię skrzypiec jak i sztuki lutnictwa. Wymienieni będą najwcześniejsi znani lutnicy w Polsce, jak i Ci, którzy najwięcej w tej dziedzinie osiągnęli, a to właśnie polskie i włoskie szkoły lutnictwa stały na najwyższym poziomie.
Warsztaty poprowadzą:
Andrzej Nogaj - artysta lutnik
Marcin Siwiec - artysta lutnik
Andrzej Nogaj - naukę lutnictwa rozpoczął w 1973 r. w Państwowym Liceum Muzycznym w Poznaniu, równolegle kontynuując naukę gry na wiolonczeli. Absolwent Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu z klasy prof. Antoniego Krupy. Prowadzi w Bydgoszczy od 1985 r. prywatną pracownię lutniczą. W czasie swojej długoletniej działalności zajmuje się konserwacją drogocennych instrumentów wybitnych muzyków, studentów i uczniów z kraju i zagranicy. Buduje instrumenty klasycznie, czerpiąc inspiracje, wzory i modele z dzieł dawnych mistrzów sztuki lutniczej. W latach 1985 – 1992 pełnił funkcję lutnika w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na zaproszenie rektora prof. Romana Sucheckiego od 1993 r. do 2001 r. prowadził równolegle działalność lutniczą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2001 r. zajmuje się konserwacją i naprawą instrumentów w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, a od 2003 r. prowadzi zajęcia z przedmiotu „Budowa i zasady konserwacji instrumentów lutniczych” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 2011 – 2013 brał udział w pracach Komitetu Naukowego Kongresu Studenckich Kół Naukowych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Sprawował opiekę nad instrumentami uczestników I i III edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Członkiem Związku Polskich Artystów Lutników jest od 1977 r.
Marcin Siwiec - przygodę z lutnictwem rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie w 1995 roku obronił pracę dyplomową. Równocześnie kształcił się w Szkole Muzycznej II stopnia w Nowym Targu w klasie akordeonu i skrzypiec. Następnie, w roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, wydział Instrumentalny w Zakładzie Lutnictwa Artystycznego pod kierunkiem prof. Honoraty Stalimierskiej. Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach lutniczych, a w roku 1998 otrzymał wyróżnienie w XI Międzynarodowym Konkursie im. P. I Czajkowskiego w Moskwie. W latach 1999 roku do 2003 kształcił się w dziedzinie smyczkarstwa w Maison Bernard (pol. Dom Bernarda) w Brukseli, jednej z najstarszych w Europie pracowni smyczkarstwa francuskiego, pod kierunkiem Pierra Guillaume’a. W lutym 2001 roku uczestniczył w Międzynarodowej Wystawie Kolekcji Instrumentów i Smyczków Lutniczych w Walencji. Wystawa miała miejsce w Pallao de la Musica. Od 2001 roku prowadzi Pracownię Lutnictwa i Smyczkarstwa Artystycznego w Krakowie. W 2004 roku brał udział w III Ogólnopolskim Konkursie Lutniczym im. W. Kamieńskiego, gdzie zajął III miejsce. Od 2004 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Lutników.