Audycje muzyczne dla szkół

Spotkania z muzyką na żywo to ważny element rozwoju dzieci i młodzieży. Dlatego też realizujemy projekt audycji muzycznych, z którego skorzystać może każda szkoła. Kontakt z muzyką jest nieodłącznym elementem życia. Poprzez prezentację muzyki od dawnej po współczesną słuchacze poznają dzieła wielkich kompozytorów, informacje o ich życiu, budowy i powstawania instrumentów. Rzetelne przygotowanie audycji muzycznych, merytorycznie przygotowani prelegenci oraz profesjonalni artyści gwarantują wysoki poziom artystyczny koncertów.  Przyczyni się to do budowania estetycznej wrażliwości dzieci i młodzieży. Chcemy aby nasze działania były wsparciem w realizacji podstaw programowych realizowanych przez szkoły ogólnokształcące.

Odbiorcom naszych audycji proponujemy również zwiedzanie siedziby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. Podczas spaceru przypomnimy sobie etykietę koncertową, obejrzymy sale koncertowe, scenę, sprawdzimy gdzie do swoich występów przygotowują się artyści, a na koniec zajrzymy na próbę orkiestry.

W sezonie artystycznym 2022/2023 Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do wspólnego muzykowania i nauki przedszkola i szkoły podstawowe z całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gwarantujemy aktywizację muzyczną dzieci, naukę poprzez doświadczanie, obcowanie z muzyką prezentowaną przez profesjonalnych muzyków, poznawanie nowych instrumentów, zabawy ruchowe oraz wspólny śpiew. 

Muzyczna pocztówka z wakacji / wrzesień 2022
Tęskniliście za szkołą i przedszkolem? W każdym razie my za wami bardzo! Całe wakacje zbieraliśmy pocztówki żeby się z wami podzielić muzycznymi wspomnieniami! Ogrzejemy was hiszpańskim słońcem i zmrozimy śnieżką z Norwegii, pomaszerujemy niczym żołnierz z Angielskiego pałacu i zachwycimy się widokiem z Wenecji! Weźcie ze sobą jakąś pamiątkę, z największą chęcią posłuchamy waszych opowieści. 

A Wieniawskiego znasz kolego? / październik 2022
W historii światowej wiolinistyki Henryk Wieniawski zajmuje miejsce szczególne. Przede wszystkim jako genialny skrzypek-wirtuoz, uznawany przez współczesnych mu krytyków i miłośników muzyki za drugie wcielenie Niccolò Paganiniego. Tę audycję poświęcimy właśnie jemu, pozwolimy aby nasze skrzypce zachwyciły wszystkich słuchaczy.

Słuchaj Jeno, pono Nasi / listopad 2022
Listopad jest miesiącem szczególnym dla każdego Polaka. Gdy za oknem opadają liście, gdy wokół robi się nostalgicznie i szybciej zachodzi słońce, myślimy o losach polskiego narodu: o wojnach, powstaniach, o niezłomnym duchu Polaków. Podczas naszego spotkania dowiemy się, który hymn jest najstarszy na świecie, który śpiewa się aż w czterech językach, a który hymn się nie śpiewa a tańczy! 

Hej kolęda, kolęda! / grudzień 2022
Pierwsza gwiazda na niebie? To znak, że Święty Mikołaj jest tuż za rogiem! Opowiemy wam historie zawiązane ze świętami i zagramy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Mmm, też czujesz ten zapach pomarańczy z goździkami i choinki? Ale co to za dźwięki? Czy to janczary?

Karnawał w rytmie samby / styczeń 2023
Któż nie chciałby zatańczyć w Rio. Na każdym balu nogi same niosą nas do tańca. Tym razem w rytmie samby. Wspólnie spędzony czas w brazylijskich rytmach ogrzeje nas w te zimne, mroźne dni. 

Melodie filmowe nie tylko orkiestrowe / luty 2023
Kiedy za oknem śnieg i mróz my rozgrzejemy was popularnymi melodiami ze znanych i lubianych hitów kinowych. Poznamy wiedźmina, polecimy statkiem kosmicznym podbijać wszechświat, lampę zmienimy w chomika za pomocą czarów, a może uciekniemy z piratem w otwarte morze? Podczas tej audycji wszystko staje się możliwe. 

Odgłosy wiosny / marzec 2023
Najpiękniejsza pora roku znalazła swoje szczególne odzwierciedlenie w literaturze muzycznej. Aby dotrzeć do wyobraźni słuchacza kompozytorzy nie tylko naśladowali odgłosy przyrody, ale czerpali też z opisów literackich. Muzyka programowa i muzyka ilustracyjna – dwa różne pojęcia, które czasami odnoszą się do tego samego utworu muzycznego – wypełnią nasze dzisiejsze spotkanie.

Muzyczne kontrasty / kwiecień 2023
Instrumenty muzyczne różnią się między sobą wyglądem, skalą brzmienia, barwą. Czasami te różnice są tak wielkie, że mówimy iż mamy do czynienia z kontrastami. Okazuje się, że kontrasty pojawiają się także w samej muzyce. Zastanowimy się czemu one służą i czy mogą być pewnym zamierzonym środkiem wyrazu w sztuce.

Majówko-operowy zawrót głowy / maj 2023
W maju pachnie kwiatami, czuć pierwsze gorące promienie słoneczne. Dopełnią je hity operowo-musicalowe, a także dowiemy się czym różni się opera od musicalu. Co to jest uwertura, aria czy orkiestron.

Do widzenia – do miłego zobaczenia! / czerwiec 2023
3… 2… 1… Do lata czas start! Zapraszamy was na letnie. Wielkimi krokami zbliża się czas podróży i wypoczynku i zabawy. Tym razem wypłyniemy na szerokie morze.