Wydarzenia towarzyszące - Siły Natury 2017 | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wydarzenia towarzyszące - Siły Natury 2017

  • Bezpośrednio przed koncertem inaugurującym festiwal odbył się wernisaż wystawy „Planety – album rodzinny”, która zrealizowana została we współpracy z Planetarium w Toruniu. Autor zdjęć – Stanisław Rokita opowiedział o cechach planet, występujących w utworze „Planety” G. Holsta. Następnie wystawa została przeniesiona do Centrum Handlowego Atrium Copernicus, gdzie przez 5 dni była dostępna bezpłatnie dla osób odwiedzających galerię handlową.
  • 23 września w Planetarium w Toruniu odbyła się projekcja filmowa „Chopin the Space Concert – 2018” z udziałem reżysera – Adama Ustynowicza, który wprowadził widzów w tematykę filmu i opowiedział historię jego powstawania. Dzięki przyjaźni reżysera z astronautą polsko-kolumbijskiego pochodzenia, Georgem Davidem „Zambo” Zamką, dowódcą misji STS-130 wahadłowca Endeavour, w trakcie której dostarczono na stację ISS łącznik Tranquility i moduł obserwacyjny Cupola, udało się zrealizować pomysł wysłania wraz z kosmonautami na orbitę muzyki Fryderyka Chopina. Rakieta wystartowała niemal dokładnie w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora i tak oto Chopin, „talentem – świata obywatela”, stał się oficjalnie obywatelem wszechświata.
  • Wykłady „Harmonia sfer” z udziałem prof. Andrzeja Strobla (astronom) oraz Anety Derkowskiej (muzykolog) odbyły się w dniu 28 września w: Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika dla grup uczniów oraz jeden wykład otwarty w sali Collegium Maximum ze wstępem wolnym. Na wykładach został poruszony temat harmonii sfer - koncepcji w myśl której kosmos, opierając się na tych samych stosunkach liczbowych, co strój dźwiękowy, rozbrzmiewa nieustającą harmonią.
  • Odbyły się również dwie otwarte próby generalne w sali CKK Jordanki skierowane do osób z niepełnosprawnościami.