CKK Jordanki | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

CKK Jordanki

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to wielofunkcyjny obiekt położony w samym sercu Torunia. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym, akademickim i turystycznym. Toruńska Starówka w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Rocznie miasto odwiedza 1,6 mln turystów z kraju i z zagranicy. Magnesem Torunia są wydarzenia kulturalne i sportowe o randze międzynarodowej.
Jednym z ważniejszych aspektów Torunia jest dogodne położenie. W pobliżu miasta przebiega autostrada A1 będąca główną linią łączącą północ kraju z południem. Dużym  atutem jest też bliskość międzynarodowego lotniska w Bydgoszczy (50 km).
Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji, kongresów i targów. Budynek Centrum mieści Salę Koncertową (1012 m2 dla 882 widzów) oraz Salę Kameralną (315m2 dla 287 widzów), które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze tj. duże koncerty, targi, prezentacje samochodów. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto Centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów.
Budynek zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa swoim ceglanym wnętrzem nawiązuje do znajdującej się tuż obok toruńskiej starówki. Obiekt był wielokrotnie nagradzany. Został m.in. uznany jednym z 7 Nowych Cudów Polski przez National Geographic. Ponadto zdobył nagrodę za „najlepszy projekt kulturalny” przyznany na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie 2010. Nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni sprawiają, że centrum jest doskonałym obiektem dla organizatorów wszelkiego rodzaju eventów, zarówno dużych wydarzeń kulturalnych, kongresów, konferencji, targów, jak i mniejszych wydarzeń branży MICE.
W najbliższym sąsiedztwie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki znajdują się największe 4* hotele, restauracje, kawiarnie, sklepy.
Operatorem obiektu jest miejska spółka celowa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o. , która została utworzona 18 kwietnia 2013 roku, oraz której całkowitym udziałowcem jest Gmina Miasta Toruń. Prezesem Zarządu spółki jest Grzegorz Grabowski. Skład Rady Nadzorczej tworzą: Marian Frąckiewicz, Stanisław Wawrzonkoski, Tomasz Łapicz.

Centrum Kulturalno-Kongresowe może się pochwalić wieloma wyróżnieniami, np.:

 • Nagroda w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny” World Architecture Festival w Barcelonie,
 • Nagroda Roku 2015 SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało CKK Jordanki nagrodę w kategorii „obiekt użyteczności publicznej – obiekt kultury”,
 • Nagroda Bryła Roku 2015 w kategorii wybór jury,
 • Wyróżnienie w kategorii w kategorii „Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej” w konkursie Modernizacja Roku 2015,
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście 6 najlepszych projektów w ramach zestawienia World Architecture – News Award 2016 w kategorii „beton w architekturze”,
 • Finalista w konkursie „7 Cudów Polski” w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler Poland.
 • Najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015
 • Nagroda II stopnia w Konkursie PZITB „Budowla Roku 2015” przyznana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
 • Laureat V edycji Nagrody Architektonicznej Polityki
 • Nagroda Roku SARP 2015 przyznana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich
 • Zwycięzca World Architecture Festival 2010 – Barcelona w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny”
 • Wyróżnienie XX edycji konkursu na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej przyznane przez Stowarzyszenie Architektów Polski i Stowarzyszenie Producentów Cementu