Grzegorz Szostak | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Grzegorz Szostak

Dyplom Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno - Pedagogicznym na kierunku wokalistyka, a następnie Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Sztuk Scenicznych - kierunek śpiew klasyczny. Wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Filologicznym - Zakład Dialektyki Polskiej i Logopedii.
Debiutował na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie rolą Szóstaka we "Flisie" St. Moniuszki.
W latach 1993-2004 solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
I solista Teatru Muzycznego w Lublinie (2003 - 2012 r.).
Od sezonu 2008/2009 solista Teatru Wielkiego w Łodzi.
Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską w Krakowie, Operą Wrocławską, Filharmonią Narodową, Filharmonią Śląską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Sudecką oraz Filharmonią Dolnośląską.
Koncerty i przedstawienia operowe i musicalowe na terenie Europy i Azji w tym koncerty dla Belgijskiej Rodziny Królewskiej a także Księżnej i Księcia Luksemburga, koncerty w Pałacu Festiwalowym w Cannes oraz w Montreux, występował również na deskach Opery w Dubaju.
W repertuarze znajduje się ponad 70 partii solistycznych m.in. Skołuba, Zbigniew w Strasznym Dworze oraz Stolnik w Halce St. Moniuszki, Don Basilio, Don Bartolo w Cyruliku sewilskim oraz Don Geronio w Turku we Włoszech G. Rossiniego, Sarastro w Czarodziejskim flecie i Komandor w Don Giovannim W.A. Mozarta, Lindorf, Coppelius, Dr Miracle, Dapertutto oraz Crespel w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Wodnik w Rusałce A. Dvořaka, Zaccaria w Nabucco, Filip II, Wielki Inkwizytor w Don Carlo, Ramfis w Aidzie G. Verdiego, Książę Gremin w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, tytułowy Don Pasquale G. Donizettiego, Timur w Turandot G. Pucciniego, Hunding w Walkirii i Daland w Latającym Holendrze R. Wagnera, Tewje w Skrzypku na dachu J. Bocka.
Współpraca z reżyserami: W. Decker, H. Kupfer, D. Kaegi, H. Adler, A. Leistenschneider, Ch, Alden, G. Madia, W. Zawodziński, R. Skolmowski, A. Strzelecki, M. Treliński, T. Konina, J. Stuhr, K. Janda, M. Znaniecki, M.Weiss
Współpraca z dyrygentami: A. Wit, J. Maksymiuk, T. Kozłowski, M.
Dondajewski, E. Michnik, V. Kiradjiev, J. Volynski, G. Chmura, Ł. Borowicz, T. Tokarczyk, J.M. Florencio, R. Silva, C. Montanaro, P. Fournillier, G. Nowak, T. Wojciechowski, A. Banaszak, B. Akiki.