Idea 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Idea 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura

Główną ideą 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura 20.06 – 4.09.2021, Toruń / Kujawsko-Pomorskie, 2021 jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Projekt składa się z 21 wydarzeń, w tym: koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych oraz wystawy zdjęć. Festiwal realizowany będzie m.in. w: CKK Jordanki, Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Kinie Centrum, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Jakuba, Hotelu Filmar, na Dziedzińcu Ratusza oraz na scenie na Rynku Staromiejskim. Zaproszeni goście to muzycy najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych. 

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. koncert z udziałem jednego z najlepszych akordeonistów w Polsce, zwycięzcy drugiej edycji programu „Mam Talent”- Marcina Wyrostka. Zaprezentuje on z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Banaszaka utwory Astora Piazzolli oraz kompozycje własne. W związku z przyznaniem nagród pozaregulaminowych w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego, który odbywał się w Toruniu w 2019 r., na festiwalu wystąpi laureatka III nagrody – Japonka Yumiko Yumiba, która wykona najbardziej znane utwory literatury skrzypcowej z towarzyszeniem fortepianu. Recital skrzypcowy zaprezentuje również Finka – Tami Pohjola, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Dinu Lipatti w 2019 r. Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, wykonane zostaną utwory Fryderyka Chopina.
W ramach festiwalu odbędzie się sześć koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, prezentujących zarówno muzykę rozrywkową (najsłynniejsze polskie utwory, autorstwa Niemena, Zauchy, Nalepy i Czerwonych Gitar), jak i klasyczną (H. M. Górecki, C. Saint-Saëns, C. M. von Weber ). Finał festiwalu uświetnią arie z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu litewskich solistów: Ievy i Vytautasa Juozapaitisa z towarzyszeniem muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa. Program festiwalu uzupełnią projekcje filmowe oraz wystawa zdjęć.
 

Logotypy mecenasów, sponsorów i partnerów 25. Mędzynarodowego festiwalu Nova Muzyka i Architektura