Apoteza tańca - Międzynarodowy Dzień Muzyki

Koncert
Viva Beethoven!
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki

Niccolo Paganini był skrzypkiem – wirtuozem, ale także gitarzystą… Od wczesnego dzieciństwa koncertował na estradach Europy, zyskując miano cudownego dziecka. Jego talent nie uleciał wraz z wiekiem, przeciwnie, wzbogacony o ekwilibrystyczny warsztat techniczny, dawał oszałamiające efekty. Jego I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6, o następującym układzie części: I – Allegro, II Adagio esspresivo, III – Rondo (granych bez przerwy) posiada tradycyjną, klasyczną formę, w ramach której mieści się szafarz środków wirtuozowskich m.in.: podwójne flażolety, gra na strunie G, brawurowe pasaże i pizzicata lewej ręki.
Oto co zanotował Karol Lipiński, wspominając pierwsze swoje spotkanie z Paganinim i jego występ, na którym zabrzmiał Koncert D-dur: „Grał go też niezrównanie. Z niesłychanych trudności, o pokonaniu których przed nim nie marzono, a które ja sam dotąd uważałem za nieprzezwyciężone, wywiązał się z bajeczną łatwością i swobodą. Włoska publiczność szalała burzą oklasków i ja szalałem z nią razem”.
VII Symfonię A-dur op. 92 (1812) Ludwiga van Beethovena (1770-1827) Ryszard Wagner nazwał „apoteozą tańca”, „symfonią rytmu”. Inni nazywali ją: „dytyrambicznym pochodem Dionizosa” lub mówili o: „Mądrości Zaratustry, który na szczytach doskonałości opuszcza swe szałasy, aby oddać się ziemi i jej uciechom”. Rzeczywiście, elementem konstrukcyjnym tego utworu jest potęga rytmu i żywioł zmienności. Pierwiastek dionizyjski przenika całą kompozycję. Dźwięki mkną w tanecznym korowodzie, niosąc radość i spełnienie. Wszystkie cztery części Siódmej oparte zostały na odrębnych schematach rytmicznych; trójdzielnym w częściach pierwszej i trzeciej oraz parzystym w częściach drugiej i czwartej.

dr Aneta Derkowska - muzykolog

Wystąpią:

  • Robert Łaguniak – skrzypce (nagroda Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego)
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis – dyrygent
  • Adam Suprynowicz - prowadzenie, spotkanie wprowadzające

W programie:

  • N. Paganini - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6
  • L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur op. 92

Wszystkich Melomanów, którzy zakupili bilet na koncert zapraszamy na spotkanie wprowadzające do koncertu, które rozpocznie się o godzinie 17:30 w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Poprowadzi je Adam Suprynowicz. Podczas spotkania przybliżone zostaną m.in. historie i okoliczności powstawania dzieł, które następnie usłyszymy w wykonaniu solisty Roberta Łaguniaka i zespołu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Dainiusa Pavilionisa.

Do udziału w spotkaniu uprawnia bilet na koncert. Czas trwania ok. 30 minut. Serdecznie zapraszamy!


Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Viva Beethoven! - 250. rocznica urodzin kompozytora.


Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Koncert bez przerwy.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu - szczegóły: https://bit.ly/3fbLnVb


Robert Łaguniak - naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, a pierwsze sukcesy zaczął odnosić w wieku 8 lat. Swój talent muzyczny od najmłodszych lat rozwijał pod okiem znakomitych pedagogów na licznych kursach muzycznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. Pracował pod okiem takich znakomitych pedagogów, jak: Maxim Vengerov, Zakhar Bron, Wolfgang Marschner, Bartosz Bryła, Andrzej Gębski, Krzysztof Śmietana, Robert Szreder, Igor Frolov, Nazzareno Carusi. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Programu "Młoda Polska". Jest absolwentem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej. Obecnie jest studentem Łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, również w klasie dr Kariny Gidaszewskiej. Studiował także na Accademia Pianistica Internazionale Incontri Col Maestro w klasie muzyki kameralnej Nazzareno Carusi'ego w Imoli we Włoszech. Był najmłodszym Polakiem biorącym udział w XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, na którym zdobył nagrodę specjalną - lekcje u Maxima Vengerova. Jest laureatem czołowych lokat na ponad 80 konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Niektóre z jego sukcesów to: II miejsce i 5 nagród specjalnych na 5. Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego w Toruniu, I miejsce i 6 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w duecie skrzypcowym z Martą Gidaszewską, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Antona Rubinsteina w Düsseldorfie również w duecie skrzypcowym z Martą Gidaszewską, Złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na III Manhattan International Music Competition, Złoty medal z najwyższym wyróżnieniem na II Berliner International Music Competition, I miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy, I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. Centrum Edukacji Artystycznej. Był również półfinalistą programu TVP ,,Młody Muzyk Roku”. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w Polsce, Niemczech, Chinach, Włoszech i Holandii. Występował w Polsce między innymi w Sali Koncertowej i Kameralnej NOSPR'u w Katowicach, Filharmoniach: Narodowej, Sudeckiej, Poznańskiej, Świętokrzyskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Sali Koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Jego występy były transmitowane na antenach TVP Kultura i Programu Drugiego Polskiego Radia, Radia Merkury.