Cztery pory roku | Budżet Obywatelski 2020

Koncert
Data
Miejsce
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu
Wstęp
bezpłatny

Wydarzenie jest realizowane ze środków Gminy w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Torunia

Wystąpią:
Monika Skruszewicz - skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Karolina Smolarek-Szynal - prowadzenie

W programie:
A. Vivaldi - Cztery pory roku

Cztery pory roku to cykl koncertów Antonio Vivaldiego. Nawiązują one do sonetów nieznanego autora (choć przypuszcza się, że był to sam Vivaldi), który w miły, często i zabawny sposób kreuje krajobrazy kolejnych pór roku, nawiązując do człowieka i jego przeżyć z nimi związanych. Vivaldi nie krępuje się zwrotkową budową wiersza, trzyma się jedynie jego treści. Przemyślnie dobiera do niej własną formę, którą określić można jako rodzaj koncertu – ronda z powtarzającym się refrenem – ritornellem. Owe ritornelle (krótki, kilkutaktowy ustęp muzyczny wykonywany przez grupę instrumentów bądź orkiestrę) mają za zadanie stworzyć klimat dźwiękowy, właściwy dla danej pory roku, podczas gdy epizodom solowym powierzane są zadania opisowo-ilustracyjne. Obsadę instrumentalną wszystkich czterech koncertów stanowią solowe skrzypce, kwintet smyczkowy oraz basso continuo realizowane przez klawesyn. Każda z czterech pór roku posiada trzyczęściową budowę: Allegro – Adagio – Allegro.

Cztery pory roku realizują charakterystyczny dla epoki baroku nurt estetyczny w oryginalny sposób. Vivaldi odmalowuje w swoich koncertach pejzaże przyrody na dwóch poziomach. W ramach poszczególnych części kompozytor kształtuje pewien nastrój i to zadanie powierza całemu zespołowi. Natomiast ilustrację konkretnych, rozgrywających  się wydarzeń odnajdujemy w dźwiękach partii solowych.  Program każdego koncertu został sformułowany w sonetto dimonstrativo, którego poszczególne wersy są wpisane w odpowiednich miejscach partytury. Przypuszcza się, że autorem sonetów jest sam Vivaldi. W ślad za tekstem sonetów podąża żywa, wartka i radosna muzyka „rudego księdza”. Można w niej wysłyszeć śpiewające ptaki, szemrzący strumyk  i złowrogie grzmoty. 


Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze w dniu koncertu.