Koncert Świąteczny | Dziadek do orzechów

Koncert
Transmisja online
Data
Miejsce
YouTube
Wstęp
bezpłatny

 

Repertuar koncertu świątecznego wypełniły dzieła, które bezsprzecznie kojarzą się z zimowo-świąteczną aurą. Koncert rozpocznie pierwsza część z suity The Snow Storm – rosyjskiego kompozytora neoromantycznego Gieorgija Sviridova. Dzieło jest ilustracją muzyczną do opowiadania Aleksandra Puszkina Zamieć, a jego pierwsza część Troyka to nazwa popularnego w Rosji, zwłaszcza przy saniach, trójkonnego zaprzęgu. Z pewnością słuchając ten części można sobie wyobrazić sanie, które rytmicznie jadą, pokonując kolejne zaśnieżone drogi i podziwiając piękne zimowe krajobrazy.

W świat baśni i magii z pewnością przeniesie nas muzyka z baletu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego. Ten również zainspirowany dziełem literackim Ernesta Teodora Aleksandra Hoffmanna o tym samym, balet, nie schodzi z afiszy oper i teatrów muzycznych od końca XIX wieku. Jeśli bywa wystawiany przynosi aż 40% wszystkich rocznych dochodów! Piotr Czajkowski jeszcze przed prawykonaniem scenicznym zdecydował się sporządzić z muzyki do baletu ponad 20-minutową orkiestrową suitę, która natychmiast znalazła grono zachwyconych słuchaczy. Całość rozpoczyna dystyngowana Uwertura, dalej usłyszymy sześć Tańców – Marsz, Taniec Cukrowej Wróżki (z jednym z pierwszych przykładów wykorzystania czelesty w muzyce symfonicznej), żywiołowy Trepak (Taniec rosyjski), Taniec arabski, Taniec chiński i Taniec pastuszków. Finałową częścią jest jeden najpiękniejszych walców w dziejach muzyki,  porywający, pełen lekkich brzmień hafryWalc kwiatów.  Na zakończenie koncertu słynne i niezwykle wzruszające Pas de deux, również z tego baletu, które chociaż nie zostało włączone do suity, bardzo często bywa wraz z nią wykonywane.

Zapraszamy do przeniesienia się w świat magii i baśni, za sprawą muzyki wykonywanej przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa przygotowanej specjalnie na ten wyjątkowy świąteczny dzień.

Wystąpią:

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
  • Karolina Smolarek-Szynal - prowadzenie

W programie:

  • G. Sviridov - The Snow Storm – cz. 1 – Troyka
  • P. Czajkowski - Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71a
  • P. Czajkowski - Pas de deux z baletu Dziadek do orzechów op. 71

Zapraszamy na koncert w formule ONLINE
który będzie transmitowany 25 grudnia o godz. 17:00 na naszym kanale Youtube.
Koncert dostępny będzie dla Państwa do 18 stycznia 2021r. do godz. 20:00.