Scena muzyki polskiej

Koncert
Scena muzyki polskiej
Data
Miejsce
Sala Kameralna CKK Jordanki - miejsca nienumerowane
Wstęp
15 zł

Koncert w ramach Abonamentu A

Wystąpią:

TOM STRING QUARTET
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

W programie:

H. Wieniawski - opr. D. Lubowicz - Souvenir de Posen 
F. Chopin - opr. M. Smoczyński - Mazurek C-dur op. 24 nr 2 
M. Karłowicz - opr. M. Zaborski - Pod jaworem 
I. J. Paderewski - opr. K. Lenczowski - Sarabande h-moll z cyklu „Humoreski koncertowe” op. 14 nr 3 zeszyt 1 À l'antique 
A. Tansman - opr. K. Lenczowski - Polka z cyklu „Quatre Danses Polonaises” 
K. Szymanowski - opr. M. Smoczyński, J. Smoczyński - Ściani dumbek z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich” op. 58 
W. Lutosławski - opr. K. Lenczowski - Dwie etiudy fortepianowe 
K. Penderecki - opr. K. Lenczowski - Capriccio na tubę solo

Czas trwania koncertu ok. 80 min. 

Opis koncertu

W zaproponowanym programie Atom String Quartet sięga po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny, indywidualny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego. Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Atom String Quartet

to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, 
a także muzyką współczesną i klasyczną.
Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz 
i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych. 
Kwartet nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Ostatnia płyta zespołu, pt. PENDRECKI ukazała się 
w 2019 roku i znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy. W 2021 roku ukazała się płyta „Karłowicz Recomposed” nagrana na zaproszenie Doroty Serwy – Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wspólnie ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet – zespołem solistów tejże instytucji. Płyta zawiera pieśni Karłowicza zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie. W 2022 roku ukazała się płyta “Essence”, będąca zapisem ponad 10-letniej historii zespołu, na której znalazły się nowe wersje utworów z poprzednich płyt oraz 3 kompozycje zarejestrowane po raz pierwszy. Wydawcą płyty jest Requiem Records. 
W marcu 2021 roku Atom String Quartet, wspólnie z pianistką Hanią Rani, wykonali utwór Maxa Richtera pt. „Testament”. Zamówiona przez Instytut Adama Mickiewicza kompozycja została napisana i zadedykowana artystom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Prawykonanie utworu zarejestrowała TVP Kultura. 
Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr.